/ PR / Światłowody – pewny dostęp do Internetu, telewizji i telefonii

Światłowody – pewny dostęp do Internetu, telewizji i telefonii

Administrator , 7 czerwca 2017 - 20:04 w PR

Na to, aby światłowody zagościły wszędzie na dobre trzeba będzie jeszcze poczekać. W Polsce potencjał technologii światłowodowej dopiero zaczyna być stopniowo wykorzystywany. Minie sporo czasu zanim internet o prędkości do 1000 Mb/s będzie dostępny w każdym domu, ale tam, gdzie nowoczesne rozwiązanie jest wdrażane można mieć pewność, że nie tylko internet, ale również telewizja i telefonia będą działały na najwyższym poziomie.

1 Czym jest światłowód i jakie są jego najważniejsze właściwości?

Światłowód to technologia umożliwiająca przesyłanie danych za pomocą światła. Dane są przekazywane za pomocą kabli skonstruowanych z przezroczystego włókna szklanego z dodatkiem tworzyw sztucznych. Niezwykle nowoczesna technologia teleinformacyjna charakteryzuje się najwyższą niezawodnością. Jest odporna na zakłócenia i zapewnia nieograniczoną prędkość przesyłu. Niesprzyjające warunki pogodowe nie powodują przerwania połączenia, co zdarza się w przypadku standardowego okablowania, dzięki czemu klienci mogą bez żadnych przeszkód korzystać ze wszystkich wykupionych usług. Szybki i pewny dostęp do Internetu, a także niezawodność telewizji i telefonii sprawiają, że światłowód jest technologią przyszłości.

2  FTTH – technologia bez barier

Światłowody są wykorzystywane przez wielu dostawców usług internetowych, ale wyłącznie po to, aby doprowadzić sygnał do centrali, skąd jest już przekazywany przy pomocy mniej efektywnych rozwiązań i w ostateczności klienci otrzymują niższy poziom usług niż mogliby mieć. FTTH (ang. Fiber To The Home) stanowi rozwiązanie, które gwarantuje połączenie centrali bezpośrednio z mieszkaniem klienta. Takie ukształtowanie infrastruktury technologicznej powoduje, że do transferu dochodzi bezpośrednio pomiędzy dostawcą usług i odbiorcą, co przekłada się na brak barier spowalniających przesył danych. Technologia światłowodowa powoduje, że korzystanie z Internetu jest jeszcze przyjemniejsze i znacznie efektywniejsze. Brak ograniczeń dotyczących prędkości transferu danych sprawia, że światłowody spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

3  Dostępność światłowodów – teraz i w przyszłości

Niestety z dobrodziejstw światłowodów jeszcze nie wszyscy mogą korzystać, a właściwie jedynie niewielki odsetek społeczeństwa, ponieważ dostawcy internetu dopiero powoli wprowadzają usługi oparte na światłowodach i rozpoczynają od obszarów, gdzie zgłaszane jest na nie największe zapotrzebowanie, czyli od dużych miast. Zresztą technologia światłowodowa na razie obejmuje najwyżej części miast, a nie ich całe terytoria. Ze względu na to, że instalacja światłowodów jest prostsza w przypadku nowopowstających budynków deweloperzy coraz chętniej podejmują współpracę z dostawcami światłowodów, aby wzbogacić swoją ofertę, chociaż obecnie może się to wiązać z podwyższeniem cen mieszkań. W istniejących budynkach technologia światłowodowa jest instalowana, gdy faktycznie zamieszkujące je osoby zgłaszają chęć korzystania z niej. Wchodząc na stronę https://www.inea.pl/swiatlowod, można sprawdzić, gdzie firma INEA planuje zakładanie światłowodów. Inne firmy również chętnie informują o swoich zamierzeniach, aby przyciągnąć jak najwięcej zainteresowanych usługą odbiorców.

Źródło: Notka PR

2 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 Komentarze
  • 28 czerwca 2017

    Światłowody to ważna część rozwoju internetu, cyfrowych mediów i ogólnie pojętej globalizacji. Sprawnie i szybko działająca sieć to konieczność dla każdej większej firmy i trudno sobie wyobrazić nowoczesne przedsiębiorstwo bez sieci światłowodów.

    Odpowiedz
  • 19 czerwca 2022

    O ile rozumiem wykorzystanie światłowodów w przypadku internetu i szybkiej transmisji danych, tak jeśli chodzi o telewizję opóźnienie sygnału nie jest dużym problemem. Czy nie prościej postawić zwykłą antenę zewnętrzną?

    Odpowiedz