/ Gry / Obudowa komputera ma istotne znaczenie dla gamera – jaką wybrać?

Obudowa komputera ma istotne znaczenie dla gamera – jaką wybrać?

Administrator , 17 września 2022 - 16:23 w Gry, PR

Obudowa odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym komputerze gamingowym, ponieważ z jednej strony chroni zaawansowane podzespoły przed uszkodzeniami mechanicznymi, z drugiej zaś gwarantuje swobodny przepływ powietrza. W ten sposób niweluje ryzyko wystąpienia kosztownych awarii. Musi koniecznie łączyć w sobie znakomitą funkcjonalność z atrakcyjnym designem.

Odpowiednie gabaryty i kompatybilność z podzespołami to absolutna podstawa

Wybierając obudowę do komputera gamingowego, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jej rozmiar. W większości przypadków optymalnym rozwiązaniem okaże się średnia konstrukcja typu Midi Tower zaprojektowana w kształcie prostokątnej wieży. Jest ona bowiem wystarczająco duża, aby pomieścić wszystkie niezbędne elementy, a jednocześnie zapewnia łatwy dostęp do środka i bezproblemowy montaż dodatkowego chłodzenia. Jak by tego było mało, nie zajmuje zbyt wiele cennego miejsca na biurku.

Oczywiście w razie potrzeby można postawić na model Full Tower albo Mini Tower. Ogromne znaczenie ma również kompatybilność obudowy z płytą główną, procesorem oraz kartą graficzną. Najlepiej, jeśli wykazuje zgodność zarówno ze standardem ATX, jak i Micro ATX czy Mini ITX (wysoka uniwersalność).

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.gram.pl/artykul/obudowa-komputera-gamingowa-jaka-wybrac

Bez wydajnych wentylatorów i systemu zarządzania kablami ani rusz 

Komputer przeznaczony stricte do grania w gry posiada zazwyczaj nowoczesne podzespoły generujące sporo ciepła w trakcie intensywnej pracy. Grozi to przegrzaniem całej jednostki. Dlatego obudowa powinna mieć zainstalowane co najmniej trzy wentylatory – dwa w przedniej części i jeden w tylnej (o średnicy 12-15 cm, z charakterystycznym łopatkami zapobiegającymi zawirowaniom). Pozwolą one utrzymać temperaturę na poziomie nie przekraczającym 40 stopni Celsjusza. Dodatkowo przydadzą się specjalne wnęki zlokalizowane na centralnym panelu, które wyraźnie polepszą cyrkulację powietrza.

Następnym pożądanym udogodnieniem jest system obejmujący ergonomiczne kanały i przelotki. Dzięki niemu bardzo skutecznie poprowadzimy i zamaskujemy poszczególne przewody, zwiększając tym samym atrakcyjność wizualną komputera.

Pozostałe wymagania konstrukcyjne  

Jeżeli zależy nam na zakupie dobrej obudowy do peceta gamingowego, to z pewnością musimy zweryfikować, czy interesujący nas model oferuje wystarczającą liczbę portów i złącz na przednim panelu. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy zamierzamy korzystać na co dzień z licznych akcesoriów lub nośników zewnętrznych.

Poza tym sprawdźmy, czy ścianki są dostatecznie wyciszone (wydajność podzespołów idzie w parze z uciążliwą głośnością), mocowanie karty graficznej występuje w pozycji pionowej (co zapobiega przeciążeniu portu PCI), a pod obudową znajdują się antywibracyjne podkładki eliminujące jej samoistne przesuwanie.

Na koniec rzućmy jeszcze okiem na ogólny design. Zdecydowanie najbardziej efektownie wyglądają egzemplarze wyposażone w podświetlenie RGB, panel ze szkła hartowanego oraz kontrastowe elementy kolorystyczne. Na rynku bez trudu znajdziemy też wersje minimalistyczne.

Źródło: Notka PR

0 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *