/ PR / Co projektuje UX Designer i jak to robi?

Co projektuje UX Designer i jak to robi?

Administrator , 23 listopada 2022 - 21:40 w PR

User Experience to obecnie jedna z najważniejszych części składowych dobrze zaprojektowanej strony internetowej, aplikacji lub gry wideo. Mowa tutaj o przyjaznym dla użytkownika interfejsie, który będzie jednocześnie prosty w obsłudze, czytelny i wygodny. Dlatego też coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie specjalistów, czyli tzw. UX Designerów. Czym konkretnie się oni zajmują i jak to robią?

Kilka słów wstępu 

Nie da się ukryć, że przy budowie strony internetowej, aplikacji mobilnej czy gry, kluczowe jest wnikliwe zbadanie potrzeb użytkownika względem produktu. UX Design to nic innego, jak umiejętność takiego zaprojektowania produktu, by ten wywoływał w odbiorcy pozytywne emocje, zachęcając go do zakupów i powrotów. 

Dogłębna analiza rynku i zachowań konsumenckich jest kluczem do stworzenia skutecznej kampanii marketingowej i nie tylko. W sklepach stacjonarnych zwraca się uwagę na to, jak dużo klientów danego tylko ogląda asortyment, a ilu rzeczywiście kupuje produkty. Wyciągnięte wnioski pozwalają przetestować rozwiązania, które mogą podnieść wskaźniki sprzedażowe i odpowiedzieć na potrzeby zakupowe klientów. 

Dokładnie ten sam schemat funkcjonuje w sklepach online, choć sposób myślenia i działania użytkowników internetowych znacząco się różni. User Experience umożliwia przeanalizowanie i zrozumienie zachowania odbiorców, by następnie wiedzę tę przekuć w budowanie pozytywnych doświadczeń podczas internetowej wizyty w danym sklepie.

Czym zajmuje się UX Designer? 

UX Designer musi posiadać umiejętności techniczne, takie jak projektowanie w Figmie. Pozwala mu to w niemal dowolny sposób kreować propozycje interfejsu, a następnie testować je, by wybrać jak najlepszą opcję. Ponadto UX Designer powinien posiadać wiedzę z zakresu marketingu i informatyki. Bardzo przydatna jest też umiejętność analizowania statystyk i szeroko pojęta empatia. Taka osoba musi umieć wczuć się w emocje klienta i rozumieć jego zachowania. 

Niesamowicie przydatna w pracy UX Designer jest znajomość programów śledzących ruch na stronie oraz aplikacji służących do analizy zachowań użytkowników. Nie bez znaczenia jest też biegła znajomość języka angielskiego, umiejętność tworzenia makiet czy znajomość obsługi popularnych systemów do zarządzania treścią. 

Po stworzeniu szkicu interfejsu UX Designer przystępuje do zaprojektowania makiety. To tam nanosi już wcześniej zaplanowane rozwiązania, a następnie testuje je najpierw wewnętrznie, a później wśród użytkowników. Dopiero po wielokrotnej weryfikacji możliwe jest finalne wdrożenie strony czy aplikacji. 

UX Designer a strategia produktu 

UX Designer powinien wiedzieć, na czym polega projektowanie w Figmie. To obecnie jedno z najnowocześniejszych narzędzi, służących do prototypowania stron internetowych oraz aplikacji mobilnych. Pozwala to np. projektować interaktywne makiety, czego nie jesteśmy w stanie zrobić w Adobe Photoshop i innych programach. 

Poza tym UX Designer wpływa bezpośrednio na strategię produktu. Musi on współpracować z grafikami oraz programistami, którzy krok po kroku wdrażają kolejne elementy interfejsu. Co więcej, UX Designer powinien cechować się analitycznym myśleniem, kreatywnością, komunikatywnością i zmysłem estetycznym.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://uxupgrade.pl/szkolenia/projektowanie-design-systemow-w-figmie 

Źródło: Notka PR

0 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *