/ PR / Dysk SSD dedykowany dla gamera – jaki powinien być?

Dysk SSD dedykowany dla gamera – jaki powinien być?

Administrator , 28 października 2022 - 16:36 w PR

Dysk jest podstawowym komponentem, jaki znajduje się w komputerze. Ich typów jest wiele, ale dla gamera najbardziej rozsądną opcją stały się dyski SSD. W obecnych czasach każdy, kto choć trochę poważniej podchodzi do tematu gier, nie rozważa innej opcji niż właśnie tego typu nośnik pamięci. Jednak samo zdecydowanie się na dysk SSD nie rozwiązuje problemu. Pojawia się pytanie, jaki dysk SSD wybrać oraz czym się kierować przy jego zakupie.

Korzyści, jakie niesie za sobą wymiana dysku na nowy.

Podstawową korzyścią jest niewątpliwie szybkość instalacji gier oraz innych programów. Często bywa tak, że nawet mimo bardzo szybkiego Internetu — nasz dysk, mówiąc kolokwialnie -nie wyrabia. Nie trzeba nikogo przekonywać, że dyski SSD same w sobie są szybkie (zwłaszcza w zestawieniu z ich dużo starszymi braćmi — dyskami HDD), ale dysk dyskowi nierówny. Na rynku jest wiele modeli, a każdy z nich oferuje inne cechy. Kiedy decydujemy się na wybór lepszego dysku, możemy spodziewać się, że szybkość zapisu danych będzie błyskawiczna. Ma to znaczenie zwłaszcza dla graczy, którzy pobierają najnowsze gry, które nierzadko ważą 100 GB lub więcej.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.gram.pl/artykul/jaki-dysk-do-gier-ssd-hdd-czy-m2-ktory-wybrac

Wymieniając dysk SSD na szybszy, jedną z pierwszych rzeczy, którą zobaczymy, oprócz szybkości instalacji produkcji, będzie tempo ładowania się gier. W dyskach nowych czas ten jest skrócony do minimum, a przeskok ze starszego dysku będzie kolosalny. To samo tyczy się ładowania tekstur w grach — tutaj osiągi nowych dysków także są zniewalające.

Na co powinien zwrócić uwagę gamer przy wyborze dysku SSD.

Kluczowym parametrem, na który powinno się zwracać uwagę, jest wspomniana wyżej szybkość odczytu danych z dysku. Uśredniając można wskazać, że obecne dyski oferują ok. 500 MB/s. Taka wartość pozwala na bardzo komfortowe ogrywanie kolejnych tytułów. Jeśli jednak to na nie wystarcza, możemy zdecydować się na dyski SSD typu NVMe, których maksymalny odczyt to nawet 3500 MB/s. Trzeba tu jednak nadmienić, że przed ich zakupem musisz upewnić się, czy twój PC posiada złącze M.2.

Innym parametrem jest szybkość zapisu danych na dysku. W tym aspekcie kluczowe będzie odpowiedzenie sobie na pytanie, jaki interfejs dysku będzie interesował gamera. W przypadku interfejsu SATA III na rynku występują dyski, których maksymalny zapis wynosi ok. 500 MB/s. Jeśli natomiast zdecydujesz się na dysk z interfejsem PCI-Express możesz liczyć na znaczny przeskok, gdyż zapis w tego typu nośnikach to aż 2300 MB/s i więcej, w zależności od dysku.

Jakiego wyboru dokonać?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest taka, jak zawsze: to zależy. Jeżeli oczekujemy od naszego peceta zniewalającej szybkości działania oraz niesamowicie płynnej rozgrywki, a budżet nas nie ogranicza — warto zdecydować się na te dyski SSD, które oferują parametry lepsze. Na pewno się nie zawiedziecie. Jeśli jednak nie jest wam na rękę wydawanie większej sumy pieniędzy na dysk SSD, możecie spokojnie wybrać inne, tańsze dyski oferowane na rynku. Ich działanie może nie jest aż tak błyskawiczne jak tych droższych, ale i tak jest na tyle szybkie, że będziecie mogli w spokoju i z uśmiechem na ustach ogrywać kolejne tytuły, ciesząc się naprawdę solidną jakością działania.

Źródło: Notka PR

0 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *