Jak być anonimowym w Internecie? Poradnik ukrywania się w Sieci.
Jeśli myślałeś, że jesteś w sieci anonimowy, musimy Cię wyprowadzić z błędu – nie jesteś! W internecie pozostawiasz ślady w postaci adresu IP, proxy, a także ciasteczek, które sprawiają, że wyśledzenie Ciebie, Twojej lokalizacji, a także sieciowej działalności, to dla człowieka z odpowiednią wiedzą i sprzętem wprost „dziecinna igraszka”. Informacje, które pozostawiamy w internecie, mogą być wykorzystywane przed firmy, konkurencję, ale także cyberprzestępców i rząd. Jest jednak kilka możliwości na to, aby ukryć swoją działalnością sieciową i poruszać się w gąszczu wirtualnych alej w 99% pozostając praktycznie niewidocznym. W tym artykule przybliżymy sposoby na anonimowość w internecie.
1Ukryj swoje IP
IP to podstawowy identyfikator internetowy, po którym niezwykle łatwo wyśledzić zarówno Twoją działalność, lokalizację, jak i wiele innych sieciowych aktywności. Przy każdej okazji, gdy łączymy się z internetem – pobieramy, czy wysyłamy dane – identyfitkator IP jest przesyłany do serwera.
Funkcjonowanie internetu bez adresów IP jest praktycznie niemożliwe, gdyż są wykorzystywane do zapewnienia bezpieczeństwa innych użytkowników internetu (przeciwdziałanie oszustwom i spamowaniu). To, co niekoniecznie powinno budzić nasz entuzjazm, to fakt, że informacje wykorzystuje się również w celach statystycznych. Do zabezpieczenia swoich danych powinno zmotywować nas również publikowanie tak wrażliwych informacji o nas – duże portale internetowe wyświetlają adresy IP komentujących.
Jeśli nie chcemy, aby praktycznie każdy mógł nas zidentyfikować po tym numerze, a my żebyśmy mogli poruszać się po sieci bezpiecznie, powinniśmy czym prędzej ukryć swoje IP.
2Chowanie za proxy
Jeszcze kilka lat temu jedną z niewielu możliwości, dzięki której użytkownicy internetu mogli zyskać anonimowość, było wykorzystanie serwera, który pośredniczy w transmisji danych. Proxy daje Ci możliwość schowania się za adresem IP, który jest dzielony przez wszystkie osoby, które z niego korzystają.
Warto zadbać o to, aby właściciel serwera proxy był zaufany, gdyż mimo że informacje na temat naszego IP nie są widoczne dla nikogo innego, to on ciągle jest w ich posiadaniu i jeśli tylko by chciał, mógłby je wykorzystać. To jest jeden z powodów, dla których korzystanie z serwerów proxy jest ryzykowne. Nie możemy mieć 100% pewności, co dzieje się z naszymi danymi i czy przypadkiem nie są one wykorzystywane i sprzedawane. Do minusów chowania się za proxy są również opóźnienia w transmisji danych, a także uniemożliwienie – w niektórych przypadkach – korzystania z formularzy, czy też stron z ciasteczkami.
3TOR – na czym polega?
Kolejną propozycją – gdy nieco obawiamy się skuteczności i bezpieczeństwa serwerów proxy – na zapewnienie sobie anonimowości w internecie jest sieć TOR. Dzięki niemu nasza internetowa działalność przechodzi przez długi łańcuch serwerów pośredniczących, co zdecydowanie utrudnia ostateczną identyfikację jej użytkownika. Jest to, jak najbardziej możliwe, jednak wymaga sporego nakładu środków, a także czasu.
Sam serwer TOR nie posiada informacji, jaką drogą konkretnie wędrowały dane użytkownika sieci. Dostępna jest dla niego tylko ta, która mówi o tym, że użytkownik A wysłał informacje do użytkownika B, jednak co ona zawierała, i jaką drogą szła, już nie jest dla niego możliwe do odczytania.
Niestety podobnie, jak w przypadku serwerów proxy, rozwiązanie to nie jest wolne od wad. Jako jedną z podstawowych i najbardziej uporczywych jest naprawdę wolno działających internet. TOR sprawia, że informacje ze zwykłej strony internetowej mogą wędrować pomiędzy serwerami tak długo, że ostatecznie zostanie ona wczytana u nas po kilkudziesięciu minutach.
4VPN
VPN, to przyjemniejsza alternatywa dla dwóch powyższych znanych internetowym wyjadaczom sposobów. Dzięki programom typu VPN możliwe jest wytworzenie wirtualnej sieci prywatnej, która umożliwia nam poruszanie się w sieci w sposób praktycznie anonimowy.
Dane, które wędrują poprzez internetowe kanały, są schowane wewnątrz tunelu, a jego zawartość pozostaje niewidoczna dla innego użytkownika internetu. Dzięki VPN-owi możemy korzystać z internetu bez obaw o naruszenie prywatności, czy też bezpieczeństwo. Nasze dane nie zostaną przechwycone, ani wykorzystane bez naszej zgody. Ukryta pozostanie również nasz lokalizacja – co będzie szczególnie pomocne, jeśli nie chcemy pozostawiać informacji złodziejowi o „dostępności” mieszkania.
Korzystanie z tego rozwiązania jest niezwykle proste i zazwyczaj ogranicza się tylko do wciśnięcia jednego przycisku. Z tym powinien poradzić sobie każdy użytkownik. Więcej przeczytasz o tym w artykule „Co to jest VPN? Jak działa?”
Pamiętajmy jednak, że korzystanie z któregokolwiek opisanego tutaj sposobu nie daje nam 100% pewności na anonimowość. Jeśli ktoś wystarczająco się „uprze”, to i tak nasze działania zostaną zidentyfikowane.
Źródło: Notka PR,
VPN to zawsze dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli często go potrzebujemy
A czy postawienie wirtualnego systemu i na nim zainstalowanie VPN jakoś dodatkowo wspomoże?