/ Sprzęt / Przerywanie, lub zacinanie myszki komputerowej – jest na to sposób!

Przerywanie, lub zacinanie myszki komputerowej – jest na to sposób!

Administrator , 4 listopada 2014 - 18:45 w Sprzęt

Mysz komputerowa to urządzenie, które nie jest niezbędne do pracy komputera, a mimo to mało kto potrafi sobie wyobrazić obsługę komputera bez tego gadżetu. O walorach myszki komputerowej dowiadujemy się zwłaszcza w sytuacji, gdy sprawia ona problemy. Do częstych problemów związanych z działaniem myszy komputerowej należy zaliczyć zacinanie się urządzenia, oraz przerywanie pracy. Przeczytaj jak rozwiązać problem zacinającej się myszki komputerowej.

zacinanie myszy komputerowejŹródło: flickr, William Hook

 1 Podkładka komputera: zbyt słaby sensor myszki

Jeżeli mamy problem przerywającej myszki komputerowej, a więc sytuacji, w której mysz nie zawsze reaguje na naciśnięcie klawisza, lub zmianę położenia, to pierwszą rzeczą, którą warto sprawdzić jest jej sensor. Czujnik optyczny reaguje na obiekty, które przecinają wysłaną wiązkę światła – dlatego przesuwając myszkę po blacie biurka zauważymy reagujący kursor, który zmienia położenia na ekranie monitora.

Należy pamiętać, aby nie kłaść optycznej myszki komputerowej bezpośrednio na szklanej, lub śliskiej powierzchni – na takich powierzchniach możemy mieć problemy z jej obsługą.

Warto sprawdzić, czy podkładając kartkę papieru pod myszkę komputerową zniwelujemy problem chwilowego przerywania myszki komputerowej. Dodatkowo warto ją przedmuchać i wyczyścić – zwłaszcza sensor myszki – do tego celu idealnie nadaje się sprzężone powietrze.

Osoby korzystające z bezprzewodowych myszek optycznych powinny zapoznać się ze szczegółowym supportem dostępnym na stronie Microsoftu: http://support.microsoft.com/kb/838398/pl

 2 Reinstalacja sterowników: mysz zgodna z HID

Problemy z działaniem myszy komputerowej mogą również powodować sterowniki zainstalowane w komputerze. W celu odinstalowania i ponownego zainstalowania sterowników urządzenia wskazującego, należy otworzyć menedżer urządzeń i zlokalizować pozycję mysz i inne urządzenia wskazujące:

zacinajaca i przycinajaca sie mysz komputerowa

Znajdujemy pozycję Mysz zgodna z HID i prawym klawiszem myszki wybieramy opcję Odinstaluj. Po tym zabiegu należy ponownie uruchomić komputer – system automatycznie zainstaluje domyślny sterownik odpowiedzialny za obsługę myszy komputerowej.

Przy okazji reinstalacji sterowników, warto sprawdzić za pomocą programu SlimDrivers, czy przypadkiem nie istnieją nowe sterowniki do płyty głównej. Problemy z myszką komputerową mogą również powodować porty USB podłączone do płyty głównej.

 3 Dlaczego mysz komputerowa się zacina: przyczyna

Jeżeli nie udało nam się dotychczas rozwiązać problemu z przerywającą/zacinająca się myszką komputerową powinniśmy sprawdzić, czy urządzenie nie jest uszkodzone. Najprostszym sposobem będzie podłączenie do komputera innej – sprawnej- myszki komputerowej. W ten sposób będziemy mieli pewność, że problem nie leży po stronie urządzenia, ale przyczyny należy szukać w komputerze.

Dodatkowo możemy przetestować działanie myszki komputerowej w trybie awaryjnym – w tym celu podczas startu systemu naciskamy klawisz F8 i z wyświetlonego menu wybieramy opcję tryb awaryjny. Jeżeli okaże się, że w trybie awaryjnym mysz działa poprawnie, to prawdopodobnie przyczyna leży w ustawieniach systemu (zainstalowanym oprogramowaniu itp.).

 4 Zmiana portów USB

Jeżeli myszka jest podłączona do portu USB, to warto go tymczasowo zmienić, aby wykluczyć awarię USB – na przykład, gdy mysz komputerowa jest podłączona do przedniego portu komputera, to podłączamy ją do tylnych portów USB na płycie głównej.

Dodatkowo warto wyłączyć i ponownie włączyć kontrolery USB na komputerze – w tym celu w menu start wpisujemy polecenie: devmgmt.msc

zacinajaca i przycinajaca sie mysz komputerowa

W menedżerze urządzeń rozwijamy pozycję Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej. Za pomocą prawego klawisza myszki wybieramy opcję Odinstaluj, dla każdego znalezionego kontrolera USB. Po ponownym uruchomieniu komputera system automatycznie doinstaluje odpowiednie sterowniki.

 5 Selektywne wyłączanie portów USB: oszczędzanie energii

Jeżeli problem zacinania, lub rozłączania myszki występuje na laptopie, to przyczyną mogą być funkcje odpowiadające za selektywne zawieszanie magistrali USB – innymi słowy oszczędzanie energii baterii. Funkcja selektywnego zawieszania USB wstrzymuje urządzenia USB, w celu wydajnego zarządzania energią czerpaną z baterii – czasami sprawia ona problemy i nie wznawia działania zatrzymanego portu USB.

Aby wyłączyć funkcję selektywnego zawieszania magistrali USB, należy uruchomić rejestr systemu Windows (start -> regedit) i zlokalizować klucz: HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\USB

Odnajdujemy klucz DisableSelectiveSuspend – jeżeli nie istnieje, należy go utworzyć – Edycja -> Nowy -> Wartość typu DWORD. Klikamy dwukrotnie na kluczu i modyfikujemy jego wartość wpisując 1. W ten sposób wyłączymy selektywne zawieszanie portów USB.

 6Zacinająca się myszka w Windows 8

Microsoft jakiś czas temu opublikował na swojej stronie internetowej informację dla posiadaczy systemu operacyjnego Windows 8 o tym, że w niektórych przypadkach wskaźnik myszy może się zacinać, lub zawieszać.

Ten problem występuje, ponieważ Windows 8.1 wprowadzone zmiany do myszy przetwarzanie danych wejściowych dla scenariuszy interakcji z małym opóźnieniem. W związku z tym gry odpowiadają na dane wejściowe myszy inaczej w Windows 8.1 niż we wcześniejszych wersjach systemu Windows.

Źródło: Microsoft.com

Aby rozwiązać problem, należy pobrać aktualizacje dostępne tutaj.

9 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 Komentarze
 • 11 lutego 2017

  Przydatny artykuł, mi pomogło przepięcie myszki optycznej do portu który jest bliżej myszki w laptopie, myszka ma teraz bliżej ok 40 cm do przekaźnika z usb i wszytko jest OK.

  Odpowiedz
  • 1 lipca 2017

   no i gitara a co zrobic jak mysz czasami dziala poprawnie a czasem po restarcie kompa nie dziala wogole. musze ja odlaczac na chwile i podlaczyc (kilk razy) az zaskoczy. powod sterownik?wgrywalem nowe i nic.ktos cos na ten temat? pzdr

   antoni
   Odpowiedz
 • 19 sierpnia 2017

  W moim przypadku pomogło zainstalowanie programu SlimDrivers i zaktualizowanie za pomocą tego programiku sterowników płyty głównej itd.

  Daniel
  Odpowiedz
 • 23 marca 2018

  Poradnik nadal aktualny. U mnie podziałał w przypadku tego modelu https://gamera.pl/shop/a4-tech-bloody-v8m/

  Polenka
  Odpowiedz
  • 25 lipca 2018

   Jak udało się naprawić? Ja mam tą samą myszkę, mam taki problem, że jak kładę mocniej rękę na niej to się wtedy gubi.

   Kacper
   Odpowiedz
   • 18 stycznia 2021

    Mam Paviliona z dwoma kartami gfx. U mnie problem z zacinającą się myszką okazał się prozaiczny i być może u kogoś też może być taka przyczyna. Nic u mnie nie pomagało z powyższych porad dopóki nie wyłączyłem jednej z kart gfx w menedżerze urządzeń. Wg systemu obydwie działały prawidłowo. Nie!

    Jacek
    Odpowiedz
    • 15 kwietnia 2021

     Dzięki Jacek.
     U mnie to samo.

     Sławek
     Odpowiedz
 • 2 września 2023

  nic nie pomaga strona do wywalenia

  gosc
  Odpowiedz
  • 3 września 2023

   Ogólnie, to nie wiem, czy ci to pomoże, ale też miałem ten problem przez jakieś dwa tygodnie i nie mogłem z tym niczego zrobić. Ostatnio postanowiłem umyć podkładkę i grałem chwilę bez niej, okazało się, że to podkładka była właśnie problemem. Mam nadzieję, że ci to pomoże.

   Blixu
   Odpowiedz