Adres IP – najważniejsze informacje w jednym miejscu
Adres IP stanowi w pełni unikatowy numer, który jest nadawany wszystkim urządzeniom działającym w sieci komputerowej. Czy wiesz, co kryje się za ciągiem liczb? W jaki sposób sprawdzić swój adres IP? Na te i inne nurtujące pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.
Adres IP, tajemniczy ciąg cyfr.
Adres IP (ang. Internet Protocol) składa się dokładnie z 32 bitów, które zapisuje się w czterech oktetach w postaci dziesiętnej oddzielonych kropkami (przykład 171.167.78.83). Adres IP składa się z dwóch części: sieciowej oraz hosta. Część sieciowa zlokalizowana jest po lewej stronie, podczas gdy pozostała część tworzy adres urządzenia (host). Poszczególne części adresu IP rozpoznawane są przez maskę podsieci, która również jest 32-bitowa.
Adres IP reprezentuje konkretne urządzenie znajdujące się w danej sieci.
Główną organizacją zarządzającą procesem nadawania poszczególnych adresów IP w sieci jest IANA (ang. Internet Assigned Numbers Authority). Jednak aby usprawnić funkcjonowanie ruchu sieciowego, zostały powołane Regionalne Rejestry Internetowe (RIR), które zajmują się rozdzielaniem adresów IP dla konkretnych lokalnych dostawców Internetu (ISP) w danym obszarze zarządzania. To właśnie ISP kieruje nadawanie konkretnych adresów IP swoim klientom.
Organizacje RIR zostały rozdzielone pod względem geolokalizacji:
– ARIN obejmujące Amerykę Północną
– AFRINIC obejmujący Afrykę
– APNIC obejmujący Azję oraz Pacyfik.
– LACNIC obejmujący Amerykę Łacińską oraz wyspy Karaibskie
– RIPE obejmujący Europę, Bliski Wschód i centralną Azję.
Rodzaje adresów IP – różnice między publicznym a prywatnym.
Liczba aktywnych urządzeń w sieci wciąż rośnie, a pula unikalnych adresów IP maleje. W takiej sytuacji najczęściej korzysta się z prywatnych adresów IP. Domowe routery, z których korzystają domowe urządzenia, wykorzystują jedną prywatną pulę adresów. Oznacza to, że korzystając z sieci domowej, więcej niż jeden użytkownik posiada dokładnie taki sam adres IP. Taka sytuacja może wydawać się problematyczna, jednak i na to znalazło się rozwiązanie. Domowe routery wykorzystują specyficzny mechanizm translacji adresów – NAT (ang. Network Address Translation).
Publiczne adresy IP pozwalają na połączenie dwukierunkowe z konkretnym serwisem. Połączenie umożliwia odtworzenie drogi transmisji. Publiczne adresy są przypisywane na stałe, co skutkuje tym, że każdy krok można przypisać do urządzenia, które z niego korzysta. Stwarza to również większe zagrożenie dla urządzenia na ataki z sieci. Dlatego istotne jest, podczas korzystania z publicznych adresów aby pamiętać o aktualizacji programu antywirusowego i przestrzeganiu podstawowych zasad dotyczących bezpieczeństwa.
Zmienne a stałe adresy IP.
Adres IP może mieć charakter zmienny (dynamiczny) lub stały. Adresy dynamiczne zmieniają się w czasie np. po upływie 24 godzin, lub przy ponownym połączeniu się urządzenia z Internetem.
Stałe adresy IP są przypisane do konkretnego użytkownika, a urządzenie znajduje się wewnątrz podsieci, w której pozostałe urządzenia posiadają identyczny adres IP.
Jednak należy mieć na uwadze, że posiadanie prywatnego adresu IP lub adresu stale się zmieniającego nie gwarantuje pełnej anonimowości w sieci, jak również nie zwalnia z odpowiedzialności za działania w sieci.
Jak sprawdzić adres IP.
Swój adres IP można sprawdzić z poziomu komputera (system Windows). W tym celu należy kliknąć menu „Start” – uruchom – w okienku wpisać CDM – enter. W oknie wiersza poleceń należy wpisać ipconfig i wcisnąć enter.
Obecnie istnieją również strony internetowe oferujące sprawdzenie adresu IP.
Z poziomu urządzenia sprawdzisz prywatny adres IP, podczas gdy na stronach internetowych zostanie pokazany publiczny adres IP. Należy jednak pamiętać, że powszechnie dostępne narzędzia nie oferują śledzenia lokalizacji danej osoby po adresie IP. Wyłącznie funkcjonariusze prawa posiadają dostęp do takich informacji.
Różnice pomiędzy ipv4 a ipv6.
Dzięki protokołom nie trzeba zapamiętywać adresów IP. Jednak użytkowników wciąż przybywa, a liczba adresów IP w protokole ipv4 jest stała, dlatego też wprowadzono nową, ulepszoną wersję, czyli ipv6. Nowy protokół zawiera znacznie więcej możliwości adresowania, co skutkuje tym, że na jednego mieszkańca przypada 5 razy do potęgi 28 numerów adresu IP.
Trwają intensywne prac, aby wprowadzić tę adresację dla sieci Internet. Jednak ogrom sieci komplikuje ten proces a wprowadzanie nowych adresów następuje stopniowo: w pierwszej kolejności routery brzegowe, następnie routery operatorów a w końcowym etapie użytkownicy.
Źródło: Notka PR