/ PR / Gdzie na świecie jest najszybszy internet?

Gdzie na świecie jest najszybszy internet?

Administrator , 21 grudnia 2018 - 08:36 w PR
Jeszcze 10–20 lat temu na otwarcie jednej strony internetowej często czekało się nawet kilkadziesiąt sekund, a ściągnięcie filmu 600 MB zajmowało całą noc. Czasy te na szczęście bezpowrotnie minęły dzięki wprowadzaniu coraz to szybszych łączy internetowych. Obecnie popularyzowany jest superszybki internet światłowodowy, który dostępny jest i w Polsce. Gdzie jednak na świecie mieszkańcy mogą cieszyć się najszybszym internetem?

Szybkość internetu kablowego na świecie

Serwis Cable podaje dane za 2018 rok dotyczące szybkości internetu kablowego i pokazuje światowy ranking prędkości internetu według krajów. Na szczycie listy pod tym względem uplasował się Singapur, ze średnią prędkością pobierania danych wynoszącą 60,39 Mb/s. Przekłada się to na to, że w Singapurze plik ważący 5 GB można pobrać w około 11 minut.

Kolejnym krajem z listy jest Szwecja, gdzie prędkość internetu kablowego przy pobieraniu wynosi 46 Mb/s. Na następnych miejscach znalazły się:

  • Dania – prędkość średnia 43,99 Mb/s.,
  • Norwegia – prędkość średnia 40,12 Mb/s.,
  • Rumunia – 38,60 Mb/s.,
  • Belgia – 36,71 Mb/s.,
  • Holandia – 35,95 Mb/s.,
  • Luksemburg – 35,14 Mb/s.,
  • Węgry – 34,01 Mb/s.,
  • Szwajcaria – 29,92 Mb/s.

Polska uplasowała się dopiero na 32. miejscu w rankingu ze średnią prędkością wynoszącą 19,73 Mb/s. Dlatego Polacy plik ważący 5 GB pobierają w około 34 minuty. Ostatnie miejsce zajął Jemen z prędkością średnią internetu 0,31 Mb/s.

Badania obejmowały aż 163 mln testów szybkości łącza szerokopasmowego w 200 krajach. Wykazały one, że z roku na rok rośnie średnia prędkość łącza szerokopasmowego na świecie. Średnia prędkość łącza tego rodzaju mierzona od 11 maja 2016 roku do 10 maja 2017 roku wynosiła 7,40 Mb/s, podczas gdy w okresie od 30 maja 2017 roku do 29 maja 2018 roku wzrosła ona o 23 proc., do poziomu 9,10 Mb/s.

Przyszłość szybkiego internetu w światłowodach

Superszybki internet stacjonarny jest już powszechnie dostępny za sprawą upowszechniania światłowodów. Jeszcze do niedawna był on nazywany technologią przyszłości – dziś jest już teraźniejszością, choć jeszcze niewiele gospodarstw domowych, np. w Polsce, z niego korzysta. Internet światłowodowy oferuje w naszym kraju m.in. UPC.

Pod pojęciem światłowód należy rozumieć technologię pozwalającą dostarczać internet do wyznaczonego miejsca, np. domu użytkownika, bez pośredników. Sygnał dociera więc natychmiast od nadawcy do odbiorcy, ponieważ transfer odbywa się przy użyciu przezroczystego włókna, wykonanego z tworzywa sztucznego. To ono jest właśnie światłowodem, w którym nie występują żadne przeszkody w wysyłce sygnału. Dlatego internet światłowodowy jest w stanie osiągać zawrotne prędkości. Warto wiedzieć, że superszybki internet światłowodowy nazywany jest siecią FTTH, czyli Fiber to the Home, co oznacza w wolnym tłumaczeniu „światłowód w domu”.

Plany rozwoju sieci światłowodowej w Polsce

Rada Ministrów przyjęła program rozwoju NFS, czyli Narodowy Plan Szerokopasmowy, według którego do 2020 roku minimum 50 proc. gospodarstw domowych w naszym kraju będzie miało dostęp do szerokopasmowego internetu, którego minimalna prędkość łącza ma wynieść 30 Mb/s, a docelowo 100 Mb/s.

Jak rozwijana będzie technologia światłowodowa?

Wiemy już, że światłowód przekazuje sygnał od nadawcy do odbiorcy w linii prostej, ale najnowsze doniesienia naukowców wskazują, że przyszłością internetu szerokopasmowego jest światłowód skręcony. To zupełnie nowa technika, która zdolna jest zwiększyć nawet stukrotnie przepustowość połączeń internetowych. Jej istotą jest stworzenie warunków, w których wiązka światła nie będzie biegła przez światłowód w linii prostej, ale będzie w odpowiedni sposób skręcana.

Odkrycia tego dokonali naukowcy z RMIT University w Australii. Nazwano je techniką korkociągu w światłowodach. Orbital angular momentum zakłada orbitalny moment pędu, w którym wiązka światła przebiega przez światłowód nie po linii prostej, ale spiralnie. Pomoże to według teorii naukowców zwiększać liczbę sygnałów i w znacznym stopniu przepustowość połączenia. Technika ta w przyszłości będzie na pewno rozwijana.

Źródło: Notka PR

0 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *