Sieci Wi-Fi – co warto wiedzieć?
Najistotniejszym elementem sieci jest urządzenie, które pełni funkcję punktu dostępowego. Taki sprzęt to w większości przypadków router. Jego działanie opiera się o nawiązywanie połączenia z dużą siecią przewodową oraz Internetem, a także poprzez udostępnienie połączenia sieciowego innym sprzętom, które posiadają w sobie moduły sieci bezprzewodowej.
To o wiele prostszy sposób na tworzenie sieci, aniżeli systemy, które do pracy potrzebują przewodów. Jeśli chcemy uruchomić sieć komputerową, jednak w miejscu gdzie ma powstać nie ma prawidłowej infrastruktury, to położenie kabli będzie wymagało poświęcenia sporo czasu oraz pieniędzy. W niektórych budynkach będzie nawet niemożliwe stworzenie sieci przewodowej, gdyż przykładowo konserwator zabytków nie wyda zgody na ingerowanie w budynek (kucie ścian, przymocowanie plastikowych rynienek). W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest sieć bezprzewodowa.
Duża ilość osób, w obecnych czasach używa takich urządzeń jak smartfony, laptopy czy tablety. Taki sprzęt nie ma żadnych problemów z obsługiwaniem sieci bezprzewodowych i pozwala na niezwykle wygodne korzystanie z dobrodziejstw Internetu. Dzięki temu niezależnie gdzie się znajdujemy (lotnisko, pociąg, bar, kawiarnia, restauracja, biblioteka, urząd czy hotel) możemy na swoim sprzęcie korzystać z Internetu, aby pracować czy się zrelaksować.
W miejscach publicznych, dostęp do bezprzewodowego internetu jest zazwyczaj darmowy i dostępny dla każdego. Musimy być świadomi, że w tej sytuacji korzystanie z WiFi może być niebezpieczne – wszystkie przesyłane dane, które nie są szyfrowane mogą zostać podejrzane przez cyberprzestępców. Można się przed tym zabezpieczyć korzystając z VPN. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule https://www.dobryvpn.pl/artykuly/co-to-jest-vpn przygotowanym przez redakcję serwisu DobryVPN. W dużym skrócie – jest to usługa, która pozwala zaszyfrować całe połączenie sieciowe, dzięki czemu możemy bez obaw korzystać z publicznie dostępnych sieci WiFi.
Standardy sieci
- Standard A czyli 802.11a – teoretycznie pozwala uzyskać szybkość 54 Mb/s. Rzadko się go używa do transmisji na częstotliwości 5 GHz.
- Standard G czyli 802.11g – to norma sieci w szczególności dla wiekowych modeli notebooków, niedrogich routerów, a także urządzeń sieciowych, które nie oczekują szybkiej transmisji danych. Korzysta z częstotliwości 2,4 GHz, standard G osiąga w teorii transfer 54 Mb/s.
- Standard B czyli 802.11b – bardzo stary standard, dzięki któremu możliwe jest przesyłanie danych z największą prędkością w teorii 11 Mb/s, korzysta z częstotliwości 2,4 GHz. W obecnych czasach nie posługuje się już nim.
- Standard N, czyli 802.11n – najbardziej znana wersja sieci bezprzewodowej. W teorii za jego pomocą można przesyłać dane z prędkością od około 150 do nawet 600 Mb/s. Jednak w większości przypadków, pozwana urządzeniom na przesyłanie danych z prędkością około 150- 300 Mb/s w optymalnych możliwościach. W sprzętach nowej generacji można korzystać z częstotliwości nawet 5 GHz (transfer z szybkością około 450 Mb/s).
Zasięg
Zasięg sieci Wi-Fi uwarunkowany jest od użytkowanego urządzenia oraz jego cech. Na zasięg wpływają także zamontowane w sprzęcie anteny, gdyż w dużej mierze od nich zależy siła sygnału urządzenia. W zwykłych, tanich routerach można spotkać tylko jedną antenę, która często umieszczona jest w obudowie. Niestety dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskuje się mały zasięg sygnału. Prędkość transferu może także się pogorszyć, wraz z oddaleniem się od urządzenia o zaledwie 4 metry.
Routery lepszej jakości, posiadają minimum dwie anteny o dużej mocy. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie sporego zasięgu i dużej prędkość transferu, zwłaszcza w urządzeniach, które posiadają MiM-o (Multiple Input Multiple Output).
Wady sieci bezprzewodowej
Problemem sieci Wi-Fi jest przede wszystkim słaby zasięg, a także zmniejszenie szybkości, z jaką przesyłane są dane w trakcie zwiększenia odległości pomiędzy routerem a komputerem. Połączenie jest o wiele mniej wydajne niż sieć przewodowa. W niektórych przypadkach dane muszą być przesyłane po parę razy z powodu zakłóceń sygnału. Aby, pozbyć się komplikacji w przesyle danych, można dodatkowo ustawić urządzenie wzmacniające sygnał – repeater.
Źródło: Notka PR