/ PR / Sieci Wi-Fi – co warto wiedzieć?

Sieci Wi-Fi – co warto wiedzieć?

Administrator , 30 marca 2018 - 10:05 w PR
Sieć bezprzewodowa to innowacyjne ulepszenie idei, działającej już od dawna sieci przewodowej. Przy jej stworzeniu okazały się pomocne fale radiowe, dzięki czemu możliwe jest przesyłanie danych pomiędzy wszelkiego rodzaju urządzeniami na odległość.
 

Najistotniejszym elementem sieci jest urządzenie, które pełni funkcję punktu dostępowego. Taki sprzęt to w większości przypadków router. Jego działanie opiera się o nawiązywanie połączenia z dużą siecią przewodową oraz Internetem, a także poprzez udostępnienie połączenia sieciowego innym sprzętom, które posiadają w sobie moduły sieci bezprzewodowej.

To o wiele prostszy sposób na tworzenie sieci, aniżeli systemy, które do pracy potrzebują przewodów. Jeśli chcemy uruchomić sieć komputerową, jednak w miejscu gdzie ma powstać nie ma prawidłowej infrastruktury, to położenie kabli będzie wymagało poświęcenia sporo czasu oraz pieniędzy. W niektórych budynkach będzie nawet niemożliwe stworzenie sieci przewodowej, gdyż przykładowo konserwator zabytków nie wyda zgody na ingerowanie w budynek (kucie ścian, przymocowanie plastikowych rynienek). W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest sieć bezprzewodowa.

Duża ilość osób, w obecnych czasach używa takich urządzeń jak smartfony, laptopy czy tablety. Taki sprzęt nie ma żadnych problemów z obsługiwaniem sieci bezprzewodowych i pozwala na niezwykle wygodne korzystanie z dobrodziejstw Internetu. Dzięki temu niezależnie gdzie się znajdujemy (lotnisko, pociąg, bar, kawiarnia, restauracja, biblioteka, urząd czy hotel) możemy na swoim sprzęcie korzystać z Internetu, aby pracować czy się zrelaksować.

W miejscach publicznych, dostęp do bezprzewodowego internetu jest zazwyczaj darmowy i dostępny dla każdego. Musimy być świadomi, że w tej sytuacji korzystanie z WiFi może być niebezpieczne – wszystkie przesyłane dane, które nie są szyfrowane mogą zostać podejrzane przez cyberprzestępców. Można się przed tym zabezpieczyć korzystając z VPN. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule https://www.dobryvpn.pl/artykuly/co-to-jest-vpn przygotowanym przez redakcję serwisu DobryVPN. W dużym skrócie – jest to usługa, która pozwala zaszyfrować całe połączenie sieciowe, dzięki czemu możemy bez obaw korzystać z publicznie dostępnych sieci WiFi.

Standardy sieci

  1. Standard A czyli 802.11a – teoretycznie pozwala uzyskać szybkość 54 Mb/s. Rzadko się go używa do transmisji na częstotliwości 5 GHz.
  2. Standard G czyli 802.11g – to norma sieci w szczególności dla wiekowych modeli notebooków, niedrogich routerów, a także urządzeń sieciowych, które nie oczekują szybkiej transmisji danych. Korzysta z częstotliwości 2,4 GHz, standard G osiąga w teorii transfer 54 Mb/s.
  3. Standard B czyli 802.11b – bardzo stary standard, dzięki któremu możliwe jest przesyłanie danych z największą prędkością w teorii 11 Mb/s, korzysta z częstotliwości 2,4 GHz. W obecnych czasach nie posługuje się już nim.
  4. Standard N, czyli 802.11n – najbardziej znana wersja sieci bezprzewodowej. W teorii za jego pomocą można przesyłać dane z prędkością od około 150 do nawet 600 Mb/s. Jednak w większości przypadków, pozwana urządzeniom na przesyłanie danych z prędkością około 150- 300 Mb/s w optymalnych możliwościach. W sprzętach nowej generacji można korzystać z częstotliwości nawet 5 GHz (transfer z szybkością około 450 Mb/s).

Zasięg

Zasięg sieci Wi-Fi uwarunkowany jest od użytkowanego urządzenia oraz jego cech. Na zasięg wpływają także zamontowane w sprzęcie anteny, gdyż w dużej mierze od nich zależy siła sygnału urządzenia. W zwykłych, tanich routerach można spotkać tylko jedną antenę, która często umieszczona jest w obudowie. Niestety dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskuje się mały zasięg sygnału. Prędkość transferu może także się pogorszyć, wraz z oddaleniem się od urządzenia o zaledwie 4 metry.

Routery lepszej jakości, posiadają minimum dwie anteny o dużej mocy. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie sporego zasięgu i dużej prędkość transferu, zwłaszcza w urządzeniach, które posiadają MiM-o (Multiple Input Multiple Output).

Wady sieci bezprzewodowej

Problemem sieci Wi-Fi jest przede wszystkim słaby zasięg, a także zmniejszenie szybkości, z jaką przesyłane są dane w trakcie zwiększenia odległości pomiędzy routerem a komputerem. Połączenie jest o wiele mniej wydajne niż sieć przewodowa. W niektórych przypadkach dane muszą być przesyłane po parę razy z powodu zakłóceń sygnału. Aby, pozbyć się komplikacji w przesyle danych, można dodatkowo ustawić urządzenie wzmacniające sygnał – repeater.

Źródło: Notka PR

0 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *