/ PR / 8 powodów, dla których warto używać VPN. Sprawdź!

8 powodów, dla których warto używać VPN. Sprawdź!

Administrator , 28 grudnia 2019 - 16:16 w PR

Pragnienie wolności jest fundamentalną potrzebą ludzką. Rzeczywistość wirtualna nie różni się w tym aspekcie od tej „zwykłej”. Ochrona prywatności w czasach postępującej informatyzacji bywa trudna i wieloaspektowa. VPN to rozwiązanie nie tylko dla firm zabezpieczających własne interesy przez optymalizowanie bezpieczeństwa przesyłu informacji. Z sieci tego typu korzystają miliony zwykłych użytkowników, wykorzystujących bezpieczne połączenia na co dzień, najczęściej w bardzo prozaicznych sytuacjach.

Popularność VPN stale rośnie i trudno się temu dziwić. Szyfrowane połączenie z siecią daje wiele praktycznych korzyści, a nierzadko bywa konieczne. Warto w tym miejscu omówić 8 głównych powodów, dla których warto używać VPN. Zestawienie przygotowane przez Piotra z VPN.co.pl.

1. Zwiększona swoboda działań i anonimowość w sieci

Doświadczenia wskazują, iż pełnej anonimowości w internecie nie ma. Znane są przypadki, w których sądy bądź służby specjalne nakazują ujawnienie tożsamości użytkownika sieci. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy chronić swojej prywatności. Korzystanie z VPN gwarantuje maksymalny możliwy zakres ochrony naszych danych. Jeśli nie chcemy, aby nasza aktywność w internecie była śledzona i kontrolowana przez kogokolwiek (władze, dostawcę internetu etc.), łączenie przez VPN to właściwe rozwiązanie.

VPN gwarantuje również swobodę korzystania internetu. Przywiązanie do swoich praw pokazali niegdyś m.in. gracze pokera, którzy zaskoczeni wprowadzonymi ograniczeniami skorzystali z dobrodziejstwa sieci prywatnej, umożliwiającej im kontynuowanie gry.

2. Bezpieczne połączenie w miejscach publicznych

Miłym gestem hoteli, restauracji czy lotnisk jest udostępnianie gościom darmowego Wi-Fi. Publiczna sieć jest dobrodziejstwem, ale też zagrożeniem. Zwykłe korzystanie niesie z sobą niemałe ryzyko ataku hakerskiego na nasz sprzęt (telefon czy komputer), a kradzież plików i danych zawsze może rodzić przykre konsekwencje. Roztropne w tego typu sytuacjach będzie zastosowanie łączenia przez VPN – chronionego szyfrem i bezpiecznego. Opisana korzyść jest wskazywana przez użytkowników jako najczęstsza przyczyna, dla której zdecydowali się używać VPN.

3. Dostęp do treści video na całym świecie

Ograniczenia – wynikające m.in. z praw autorskich i praw telewizyjnych – w dostępie do zawartości serwisów, portali czy VOD dotykają niemal każdego użytkownika internetu. Wykupiona subskrypcja okazuje się nieważna w przypadku podróży zagranicznej, a brak dostępu do ulubionych filmów, seriali i transmisji sportowych jest irytujący. Odpowiedzią na ten problem jest VPN, dzięki któremu obejście ograniczeń geograficznych (lokalnych) nie będzie stanowiło problemu. Połączenie z wybraną lokalizacją (np. serwerem w USA lub w Polsce) pozwala zachować dostęp do ulubionych treści i korzystanie z nich – tak samo, jak w domu.

4. Korzystne zakupy w sieci

Pliki śledzące codzienną aktywność w internecie są wykorzystywane przeciw nam. Wyszukiwanie danej frazy powoduje, iż algorytmy zaczynają podejrzewać nas o chęć zakupu danej rzeczy. Nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie fakt, że z czasem podpowiadają nam coraz droższe oferty za te same produkty. Interpretacja zgromadzonych informacji czyni z nas desperatów, którzy zapłacą każdą cenę. VPN pozwala tego uniknąć w prosty sposób – nasze wyszukiwania są widziane jako jednorazowe, co sprawia, że zawsze widzimy ofertę początkową, po niższej cenie. Zakup m.in. noclegów w hotelu czy biletów lotniczych jest dzięki VPN bardziej atrakcyjne finansowo.

5. Bankowość internetowa bez ryzyka

Dostęp do rachunku bankowego z telefonu lub komputera to już standard. Możliwość szybkiej i wygodnej transakcji kusi wielu klientów. Wykonując operacje na koncie przez internet (szczególnie w miejscu publicznym) zawsze staje się potencjalnym celem ataku hakera. I choć zabezpieczenia stosowane w systemie bankowym są wielostopniowe i naprawdę dobre, to jednak tylko z VPN możemy mieć 100% gwarancję, że nasze konto jest chronione.

6. Granie online

VPN przydaje się graczom w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich związany jest z sytuacją, gdy gra jest niedostępna przez ograniczenia lokalne. Wiele znanych tytułów (np. Red Dead Redemption) jest zakazanych przez prawodawców niektórych państw. Chcąc uzyskać dostęp do gry, należy obejść restrykcje przez połączenie z serwerem w innej części świata, który umożliwi rozgrywkę. Ominięcie blokady lokalnej przydaje się również wtedy, gdy dany tytuł ma premierę (np. w USA czy Japonii) wcześniej niż u nas. Dzięki VPN możemy grać w dniu światowego debiutu każdej produkcji.

7. Precz z cenzurą

Rządy niektórych państw w trosce o swoich obywateli (albo poddanych) wprowadzają korekty do internetu. Poprawki te mają charakter ograniczający wolność i najczęściej związane są z blokowaniem dostępu do określonych treści. Jeśli są to treści naprawdę skrajnie bulwersujące, wówczas można przymknąć oko na takie działania. Problem pojawia się w obliczu podróży do kraju, w którym zabronione jest funkcjonowanie popularnych portali społecznościowych – np. Google, Facebook czy Instagram. Przykładem jest „Wielki Firewall” w Chinach (nazwa nawiązuje do najsłynniejszej budowli w tym państwie), którego uciążliwość w trakcie podróży biznesowych i turystycznych jest doświadczeniem znanym wielu. Z podobną sytuacją musimy zmagać się np. w Rosji.

Możliwości VPN potrafią przebić swoją mocą dekrety niejednego dyktatora czy partii rządzącej – i pozwolą nam wygodnie korzystać z internetu, także ze „społecznościówek”, gdziekolwiek się znajdziemy.

8. Wymiana plików

Udostępnianie własnych zasobów to już norma. Korzystanie z tzw. torrentów jest masowe, ale też, niestety, należy do najbardziej zagrożonych atakiem działań w internecie. Przesyłanie plików przez nas wybranych może stać się problematyczne, jeśli transferowane treści podlegają ochronie praw autorskich. VPN przychodzi z pomocą ukrywając adres IP, co czyni naszą wymianę plików bezpieczną.

VPN zwane bywa łączeniem tunelowym, a to ze względu na bezpośredni charakter szyfrowanego połączenia. Chroniąc pliki, strzeżemy prywatności – mimochodem stajemy się nieatrakcyjni dla hakerów, którzy zmuszeni zostają obrać inny cel ataku.

Źródło: Notka PR

0 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *