/ Sprzęt / Jak połączyć komputery kablem? Łączenie dwóch komputerów z użyciem kabla Ethernet.

Jak połączyć komputery kablem? Łączenie dwóch komputerów z użyciem kabla Ethernet.

Administrator , 29 października 2014 - 13:18 w Sprzęt

Jeżeli należysz do grona osób, które nie są wyposażone w router i będziesz chciał połączyć w sieć dwa komputery, to możesz tego dokonać z użyciem kabla Ethernet. Wykorzystując dwie karty sieciowe, oraz protokół TCP/IP stworzysz sieć LAN, dzięki której będziesz mógł przesłać pliki z jednego komputera na drugi, lub zagrać w grę sieciową na dwóch komputerach. Przeczytaj jak za pomocą kabla połączyć dwa komputery, wymieniać się plikami, oraz grać w trybie multiplayer.

3 Konfiguracja komputera z dostępem do internetu

Na początek zajmiemy się konfiguracją komputera, wyposażonego w dwie karty sieciowe, który posiada dostęp do internetu. Innymi słowy jedna karta sieciowa komunikuje się z siecią Internet, natomiast drugą podłączymy kablem Ethernetowym z pozostałym komputerem.

Ponownie przechodzimy do lokalizacji: Panel sterowania\Sieć i Internet\Połączenia sieciowe i odnajdujemy połączenie sieciowe karty, która jest podłączona do internetu (prawdopodobnie nie będzie obok niej czerwonego krzyżyka).

1

Klikamy PPM na połączeniu lokalnym z dostępem do internetu i wybieramy pozycję Właściwości. W zakładce Udostępnianie zaznaczamy pozycję „zezwalaj innym użytkownikom sieci, na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera”.

Przechodzimy do właściwości drugiego połączenia lokalnego (dla karty sieciowej, którą połączymy oba komputery) i klikamy dwukrotnie Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4).

polaczenie lokalne

Zaznaczamy opcję „użyj następującego adresu IP” i ustawiamy:

 • adres IP: 192.168.0.1
 • maskę podsieci: 255.255.255.0
 • brama domyślna: puste
 • Preferowany i alternatywny serwer DNS: możemy wpisać adres IP pierwszej karty sieciowej, lub DNS Google (8.8.8.8)

4 Konfiguracja drugiego komputera

Tym razem zajmiemy się konfiguracją protokołu sieciowego dla komputera, który chcemy podłączyć do internetu – innymi słowy tego wyposażonego w jedną kartę sieciową, który podłączymy za pomocą kabla do głównego komputera.

Ponownie przechodzimy do lokalizacji: Panel sterowania\Sieć i Internet\Połączenia sieciowe i odnajdujemy lokalne połączenie sieciowe. Klikamy PPM na połączeniu lokalnym i wybieramy pozycję Właściwości. Klikamy dwukrotnie Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4) i uzupełniamy:

 

 • adres IP: 192.168.0.2
 • maskę podsieci: 255.255.255.0
 • brama domyślna: 192.168.0.1
 • Preferowany i alternatywny serwer DNS: możemy wpisać adres IP karty sieciowej, która udostępnia połączenie internetowe, lub DNS Google (8.8.8.8)

Po skonfigurowaniu obu komputerów może być wymagane ponowne uruchomienie systemów – dodatkowo należy odczekać kilka minut, aż zostanie rozpoczęta komunikacja pomiędzy obiema maszynami. W tym momencie oba komputery powinny widzieć się w sieci i na obu maszynach uzyskamy dostęp do internetu.

 

3 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 Komentarze
 • 2 listopada 2015

  Mała ciekawostka. Sam byłem zdziwiony, gdyż wychowany jestem w czasach gdzie grało się po sieci LAN a nie przez internet, że w większości nowych kart sieciowych nie ma potrzeby używania przewodu „crossover cable” do połączenia 2 komputerów lub udostępnienia dostępu do sieci poprzez jeden z nich. Wystarczy klasyczny przewód. Fajne czasy 😉

  Odpowiedz
 • 8 czerwca 2017

  I find this post very ingtnestire. I never thought that obesity could be caused by a virus. I, like Sarah and Michael, assumed that it was due to lifestyle choices and to a certain extent genetics. I’m curious though, how exactly are the researchers sure that the relationship between obesity and the adenovirus is causation, instead of correlation? Isn’t it very possible that there are more adenovirus antibodies in the obese subjects because their obesity makes them weaker and more susceptible?

  Odpowiedz
 • 9 sierpnia 2017

  Hi blogger i see you don’t monetize your site. You can earn additional $$$ easily,
  search on youtube for: how to earn selling articles

  Odpowiedz