/ Sprzęt / Wybieramy procesor – jakie parametry są kluczowe?

Wybieramy procesor – jakie parametry są kluczowe?

Administrator , 5 lutego 2019 - 18:17 w Sprzęt
Dobro, solidny i wydajny komputer musi zostać wyposażony w porządny, wysokiej jakości procesor. Czy wiemy, na co zwracać uwagę, by rzeczywiście taki wybrać?



Procesor, co to takiego?

Dla wielu osób tak postawione pytanie może wydać się zbyt banalne, ale niektórzy nie wiedzą dokładnie, czym jest ów omawiany układ, a także jaką funkcję pełni w komputerze. Procesory odpowiadają za wykonywanie ciągu prostych operacji matematyczno-logicznych ze zbioru operacji podstawowych. Produkowane są przeważnie jako układy scalone i zamknięte w hermetycznej obudowie.

Najważniejszą częścią w procesorze jest monokryształ krzemu – pokryty szeregiem warstw półprzewodnikowych, które tworzą sieć od kilku do kilku tysięcy miliardów tranzystorów. Obwody cechują się doskonałym przewodnictwem elektrycznym, bo wykonywane są z metali, jak miedź czy aluminium. Najbardziej wydajne i niezawodne procesory stanowią rozbudowane konstrukcje, a im bardziej skomplikowana budowa układu, tym jego cena wyższa.

Procesory – jakie rodzaje są do wyboru?

Przymierzając się do kupna procesora, możemy wpaść w popłoch, jak zobaczymy, ile jest modeli do wyboru, bo nie tylko oferują szeroką skalę wydajności, ale też mają różną liczbę rdzeni, wątków, częstotliwość taktowania czy ilość pamięci podręcznej. Żeby więc się w tym wszystkim nie pogubić, warto kierować się intuicyjną identyfikacją, którą znajdziemy w danych technicznych. A w zależności od typu procesora, dostępne są różne modele. Dla Intel Core to i9, i7, i5, i3, ale też Intel Pentium, Celeron oraz Xeon. Dla AMD zaś mamy takie typy jak Ryzen 7, Ryzen 5, Ryzen 3, Ryzen Threadripper, FX, Athlon X4 oraz APU.

Bardzo ważne parametry

  • Wydajność procesora zależy od wielu czynników, szczególnie od ilości rdzeni, bo im jest ich więcej, tym większą ilość zadań wykonują w danym momencie. Co ciekawe, niektóre modele cechują się też tzw. technologią wielowątkowości, co oznacza równoczesne przetwarzanie dwóch wątków przy użyciu jednego rdzenia.
  • Taktowanie – wyrażone w MHz lub GHz – również w sposób znaczący wpływa na wydajność procesora. Tu również nie ma zaskoczenia, bo im wyższe taktowanie, tym lepsza wydajność. Czasem standardowe taktowanie wspomagane jest przez różne technologie jak tryb Turbo Boost w układach firmy Impel oraz Turbo Core (w AMD). Rozwiązania te utrzymują pobór energii elektrycznej w dopuszczalnych normach, dzięki czemu zwiększenie taktowania zależy od aktualnego trybu obciążenia układu.

  • Warto również zwracać uwagę na współczynnik TDP, który mówi nam, jakie jest zapotrzebowanie na energię elektryczną, a także informuje o koniecznym chłodzeniu. W standardowych układach współczynnik TDP to poziom 65 lub 95 W, ale lepsze procesory mogą poszczyć się znakomitymi wartościami – 140, 165, choć i zdarzają się 180 W. Uwaga jednak, jak zdecydujemy się na procesor z tak wysokim współczynnikiem, musimy też zainwestować w odpowiednie, rozbudowane (powietrzne lub wodne) chłodzenie.

Choć wybór odpowiedniego procesora może nastręczać trudności, to warto przeanalizować najważniejsze parametry, by przekonać się, jak to wygląda na przykładzie konkretnych modeli. Tylko wtedy mamy pewność, że nasz zakup będzie w pełni udany.

Źródło: Notka PR

1 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 Komentarze
  • 11 stycznia 2021

    You have a unique ability to combine allusions to music and popular culture w/ humor, and biblical truth. Another triumph, David. Larisa Calhoun Zola

    Odpowiedz