/ Sprzęt / Jak połączyć komputery kablem? Łączenie dwóch komputerów z użyciem kabla Ethernet.

Jak połączyć komputery kablem? Łączenie dwóch komputerów z użyciem kabla Ethernet.

Administrator , 29 października 2014 - 13:18 w Sprzęt

Jeżeli należysz do grona osób, które nie są wyposażone w router i będziesz chciał połączyć w sieć dwa komputery, to możesz tego dokonać z użyciem kabla Ethernet. Wykorzystując dwie karty sieciowe, oraz protokół TCP/IP stworzysz sieć LAN, dzięki której będziesz mógł przesłać pliki z jednego komputera na drugi, lub zagrać w grę sieciową na dwóch komputerach. Przeczytaj jak za pomocą kabla połączyć dwa komputery, wymieniać się plikami, oraz grać w trybie multiplayer.

jak polaczyc dwa komputeryŹródło: flickr, Dave Crosby

1 Co jest potrzebne, aby połączyć dwa komputery?

Aby połączyć ze sobą dwa komputery będziesz potrzebował dwóch komputerów wyposażonych w karty sieciowe, oraz kabel Ethernet (krosowy). Dodatkowo chcąc udostępnić połączenie sieciowe z głównego komputera, będzie on musiał być wyposażony w dwie karty sieciowe – jedna podłączona do sieci Internet, natomiast kolejna podłączona do drugiego komputera.

kabel krosowanyŹródło: wikipedia.org, Levyznin

Uwaga! Kabel krosowy (ang. crossover cable), to przewód służący do wysyłania sygnałów elektrycznych zwany popularnie „skrętką”. W sprzedaży dostępne są kable Ethernet proste i krosowane – w naszym przykładzie do połączenia dwóch komputerów należy wykorzystać kabel krosowany. Oba kable różnią się sposobem ułożenia żył.
Lista potrzebnych rzeczy
 • kabel krosowy Ethernet (RJ-45)
 • 1 x karta sieciowa

Zaletą wspomnianego rozwiązania jest duża szybkość transmisji w przeciwieństwie na przykład do trybu bezprzewodowego Wi-Fi, oraz stosunkowo niskie koszty montażu (jeżeli posiadamy 2 karty sieciowe zamontowane w jednym komputerze, to koszt wyniesie kilkanaście złotych – zakup kabla Ethernet). Wykorzystanie kabla Ethernet do transmisji danych jest również dużo bezpieczniejszym środkiem wymiany plików w sieci – nikt nie powołany nie będzie miał możliwości złamania zabezpieczeń sieciowych (np. klucza sieci WiFi).

Aby korzystać z internetu na komputerze, który podłączamy do głównego komputera niezbędne jest włączenie pierwszej maszyny – co jest niewątpliwie wadą. Problem można uniknąć w sytuacji, gdy dysponujemy routerem, ale wtedy należy skonfigurować komputery w odmienny sposób. Należy zwrócić uwagę również na rozmieszczenie kabli w mieszkaniu, oraz ich ograniczony zasięg.

2 Konfiguracja – połączenie dwóch komputerów

Konfigurację sieci rozpoczniemy od prostych czynności polegających na zmianie nazwy komputera i grupy roboczej. Oba komputery muszą posiadać różne nazwy, a każdy z nich musi należeć do tej samej grupy roboczej.

nazwa komputera i grupa robocza

W tym celu klikamy PPM na oknie Mój Komputer i wybieramy pozycję Właściwości. W oknie, które się pojawi zobaczymy informacje o nazwie komputera, oraz grupie roboczej do której został przypisany. Aby poprawić obie nazwy klikamy po prostu przycisk Zmień Ustawienia.

Warto również zadbać o to, aby nazwa użytkownika dla obu komputerów była inna  – zmian możemy dokonać przechodząc bezpośrednio do: Panel sterowania\Konta użytkowników i Filtr rodzinny\Konta użytkowników

Kolejną rzeczą jest zainstalowanie na obu maszynach tych samych protokołów sieciowych. Przechodzimy do lokalizacji: Panel sterowania\Sieć i Internet\Połączenia sieciowe, a następnie PPM klikamy na połączeniu sieciowym wybierając pozycję Właściwości. Należy upewnić się, że oba komputery mają tę samą listę składników – ewentualnie należy doinstalować brakujące elementy:

polaczenie lokalne

W kolejnym kroku dwukrotnie klikamy protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4), a następnie przycisk Zaawansowane w zakładce Ogólne. W Zaawansowanych Ustawieniach TCP/IP przechodzimy do zakładki WINS i zaznaczamy opcję „Włącz system NetBIOS przez TCP/IP„.

Uwaga! Powyższe kroki należy wykonać dla wszystkich komputerów, które chcemy podłączyć do sieci.

Na następnej stronie przeczytasz o tym, w jaki sposób skonfigurować połączenie sieciowe na obu komputerach – w ten sposób, aby można było wysyłać pomiędzy nimi pliki, udostępniać katalogi, korzystać z internetu, oraz grać w gry sieciowe.

3 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 Komentarze
 • 2 listopada 2015

  Mała ciekawostka. Sam byłem zdziwiony, gdyż wychowany jestem w czasach gdzie grało się po sieci LAN a nie przez internet, że w większości nowych kart sieciowych nie ma potrzeby używania przewodu „crossover cable” do połączenia 2 komputerów lub udostępnienia dostępu do sieci poprzez jeden z nich. Wystarczy klasyczny przewód. Fajne czasy 😉

  Odpowiedz
 • 8 czerwca 2017

  I find this post very ingtnestire. I never thought that obesity could be caused by a virus. I, like Sarah and Michael, assumed that it was due to lifestyle choices and to a certain extent genetics. I’m curious though, how exactly are the researchers sure that the relationship between obesity and the adenovirus is causation, instead of correlation? Isn’t it very possible that there are more adenovirus antibodies in the obese subjects because their obesity makes them weaker and more susceptible?

  Odpowiedz
 • 9 sierpnia 2017

  Hi blogger i see you don’t monetize your site. You can earn additional $$$ easily,
  search on youtube for: how to earn selling articles

  Odpowiedz