/ Internet / Jak zbudować mapę strony internetowej? Google Sitemap generator.

Jak zbudować mapę strony internetowej? Google Sitemap generator.

Administrator , 4 grudnia 2014 - 09:37 w Internet

Chcesz być lepiej widoczny w Google – zbuduj mapę strony internetowej, czyli przewodnik dla botów Google. Mapa strony internetowej to przede wszystkim znakomity sposób na poprawę widoczności w internecie – w ten sposób roboty Google wiedzą jak wygląda struktura strony internetowej i które miejsca należy często odwiedzać.

mapa wwwŹródło: geralt,pixabay

1 Generowanie mapy strony www: Google Sitemap

Sitemaps (mapa strony www) to plik XML, który zawiera informacje przydatne dla silników wyszukiwarek internetowych o podstronach znajdujących się w obrębie domeny. Sitemaps oprócz adresów URL konkretnych podstron strony internetowej przechowuje również informacje o ostatniej aktualizacji każdej ze stron, oraz o tym jak często roboty indeksujące powinny przeglądać określoną zawartość – innymi słowy jak często informacje umieszczone na konkretnej stronie ulegają zmianie. Wykorzystanie mapy stron nie gwarantuje, że roboty indeksujące zaindeksują każdą z podstron, ale znacznie ułatwiają pracę i poprawiają proces indeksowania.

Mapę witryny internetowej możemy wygenerować online – wystarczy w oknie przeglądarki wpisać jeden z poniższych adresów:

W zależności od ilości podstron znajdujących się na naszej stronie internetowej będziemy musieli poczekać kilka minut, aż mapa witryny zostanie wygenerowana. Ciekawym narzędziem do generowania mapy strony internetowej jest również Google Sitemap Generator, dostępne dla systemów Windows i Linux.

Mapa strony internetowej dla portalu komputerowego KacikPC.pl, została umieszczona pod adresem: http://kacikpc.pl/sitemap_index.xml

Pamiętajmy, że mapa witryny wygenerowana w ten sposób będzie aktualna do momentu dodania nowej podstrony na naszej stronie internetowej.

2 Gdzie wrzucić mapę strony XML?

Gdy dysponujemy wygenerowaną mapą strony internetowej zapisaną w pliku XML, należy wrzucić ją do głównego katalogu na serwerze strony internetowej. W kolejnym kroku warto powiadomić Google, że dysponujemy mapą strony internetowej – w tym celu niezbędne będzie zarejestrowanie się w jednej z usług Google (wystarczy posiadanie konta GMAIL) i zalogowanie się do panelu https://www.google.pl/intl/pl/webmasters/

dodawanie witryny do google

Po zalogowaniu się do panelu Google Webmasters Tools, należy dodać nową witrynę podając jej adres URL – niezbędny będzie proces weryfikacji, polegający najczęściej na wrzuceniu pliku HTML na serwer weryfikowanej strony internetowej. Gdy zweryfikujemy stronę internetową, należy przejść do menu Indeksowanie -> Mapy witryn

mapa witryny kacikpc

 

Na bieżąco będziemy mogli śledzić proces zaindeksowanych stron internetowych – w celu przesłania wygenerowanej mapy witryny, klikamy przycisk „Dodaj/Testuj mapę witryny”, następnie należy podać jej adres URL, oraz kliknąć przycisk Zgłoś mapę witryny.

3 Google Sitemap Generator dla WordPress’a

Jeżeli dysponujemy stroną internetową opartą o popularny system CMS WordPress możemy stworzyć mapę witryny bazując na gotowych pluginach:

Pierwszy z dodatków oprócz generowanie samej mapy strony znacząco poprawia pozycjonowanie strony internetowej – pozwala dostosować tytuły i meta tagi, oraz zmodyfikować wygląd odnośników. Plugin Better WordPress Google XML Sitemaps, to nieco ulepszona modyfikacja wtyczki Google XML Sitemap, która generuje wyłącznie mapę strony internetowej.

Uwaga! Należy pamiętać, że przedstawione wtyczki mogą znacznie obciążać CPU serwera – dlatego należy używać ich rozsądnie i ograniczać generowanie nowej mapy www.

1 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 Komentarze
  • 21 grudnia 2016

    Ja w zależności do jakiej strony potrzebuję to generuję sitemapę automatycznie za pomocą generatorów online i sprawdza się ona bardzo dobrze.

    No chyba, że strona stoi na WordPressie to sprawę załatwia mi wtyczka do sitemapy 🙂

    Odpowiedz