/ Windows / BSOD – odczytywanie informacji o błędzie za pomocą pliku Minidump.

BSOD – odczytywanie informacji o błędzie za pomocą pliku Minidump.

Administrator , 3 grudnia 2014 - 18:04 w Windows

Niebieskie ekrany śmierci tzw. komunikaty BSOD występują w sytuacjach pojawienia się poważnych błędów systemu operacyjnego Windows, lub aplikacji. Przeciętnemu użytkownikowi komputera komunikat wyświetlony na niebieskim tle niczego nie mówi i zazwyczaj trzeba poprosić o pomoc bardziej doświadczonych kolegów. W tym poradniku pokażemy w jaki sposób zdiagnozować co jest przyczyną wystąpienia komunikatu z błędem BSOD i w jaki sposób odczytać plik małego zrzutu pamięci minidump.

BSoD_in_Windows_8Źródło: wikipedia, Joeyfjj

1 Niebieski Ekran Śmierci – BSOD

Bardzo często podczas awarii komputera na ekranie monitora zostaje wyświetlony komunikat z niebieskim tłem, który zawiera kod błędu i kilka informacji o prawdopodobnej przyczynie wystąpienia awarii.

Podczas wystąpienia błędu BSOD na dysku komputera zostaje utworzony tak zwany „mały zrzut pamięci (64kB)„, który zawiera przydatne informację mogące pomóc w ustaleniu przyczyny problemu. Plik małego zrzutu pamięci zawiera dane o komunikacie STOP, oraz jego parametrach, ale również o sterownikach załadowanych w systemie, informacje o procesach i jądrze dla wątku, którego praca została zatrzymana.

Aby skonfigurować typ zrzutu pamięci, w sytuacji pojawienia się błędu BSOD należy przejść do menu: Panel sterowania\System i zabezpieczenia\System i wybrać opcję Zaawansowane Ustawienia Systemu. W zakładce Właściwości systemu przechodzimy do menu Zaawansowane i klikamy opcję Ustawienia w pozycji Uruchamianie i Odzyskiwanie:

konfiguracja malego zrzutu pamieci

Najważniejsza opcją jest „Awaria Systemu”, gdzie koniecznie należy zaznaczyć zapisz zdarzenie do dziennika systemu, oraz wybrać opcję zapisywania informacji o debugowaniu do pliku zrzutu pamięci. Dodatkowo warto odznaczyć pozycję „Automatycznie uruchom ponownie” – dzięki temu podczas awarii komputera nie będzie on automatycznie uruchamiany ponownie, a my będziemy mogli lepiej zapoznać się z komunikatem błędu.

2 Odczytywanie pliku Minidump

Aby odczytać zawartość pliku zrzutu pamięci MiniDump, który domyślnie znajduje się w folderze C:\Windows\Minidump, należy pobrać i zainstalować narzędzie Standalone Debugging Tools for Windows. Po zainstalowaniu i uruchomieniu narzędzia Debugging Tools for Windows, należy wybrać menu File -> Open Crash Dump:

debugging-tools-for-windows

Innym sposobem uruchomienia narzędzia Debugging Tools for Windows jest uruchomienie aplikacji z poziomu konsoli systemowej. W tym celu przechodzimy do menu start -> cmd i w oknie konsoli wpisujemy polecenie:

  • CD c:\Program files\debugging tools for windows

Oczywiście zamiast ścieżki c:\Program files\debugging tools for windows podajemy lokalizację aplikacji Debugging Tools for Windows. Następnie korzystamy z polecenia:

  • WinDbg -y srv * \symbols* http://msdl.microsoft.com/download/symbols -i c:\windows\i386 – z c:\windows\minidump\minidump.dmp

Powyższa metoda została opisana dokładnie na stronie: http://support.microsoft.com/kb/315263/PL#method3 . My preferujemy uruchomienie aplikacji z graficznym interfejsem za pomocą pierwszej opisanej metody.

3 Analiza pliku MiniDump

Po uruchomieniu narzędzia Debugging Tools for Windows i otwarciu pliku Minidump, zobaczymy plik tekstowy z opisem błędu:

plik-minidump

Szczególną uwagę podczas analizy pliku Minidump powinniśmy zwrócić na sekcję opisaną jako Bugcheck Analysis, gdzie znajdziemy fragment, który określa co było powodem wystąpienia błędu: Probably caused by

blad-bsod

W ten sposób dowiemy się co było przyczyną wystąpienia błędu – zazwyczaj są to problemy związane z nieprawidłowym działaniem sterowników, aby rozwiązać określony problem wystarczy reinstalować sterownik. Jeżeli mamy problemy z uruchomieniem komputera, ponieważ błąd BSOD pojawia się automatycznie podczas uruchamiania systemu powinniśmy spróbować uruchomić komputer w trybie awaryjnym.

0 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *