/ Internet / Wykonywanie zrzutu ekranu zaznaczonego obszaru strony internetowej.

Wykonywanie zrzutu ekranu zaznaczonego obszaru strony internetowej.

Administrator , 5 grudnia 2014 - 13:01 w Internet, Polecamy

Bardzo często przygotowując teksty na stronę internetową uzupełniamy je zrzutami ekranu wybranych fragmentów stron internetowych. Najprostszym sposobem wykonania zrzutu ekranu jest skorzystanie z klawisza print screen (prt sc) i wklejenie zawartości do programu graficznego, na przykład Paint. W tym poradniku pokażemy jeden z bardziej automatycznych sposobów wykonywania zrzutów ekranu z możliwością zaznaczenia obszaru. Przeczytaj jak wykonywać zrzuty ekranu wybranej zawartości stron internetowych.

wykonywanie zrzutu ekranuŹródło: PublicDomainArchive, pixabay

1 Zrzuty ekranu: z możliwością zaznaczenia obszaru

Na wstępie warto zaznaczyć, że opisany sposób działa jedynie w oknie przeglądarki internetowej – a więc będziemy mieli możliwość wykonania zrzutu ekranu wybranego obszaru strony internetowej, ale nie będziemy mogli na przykład wykonać w ten sposób zrzutu ekranu aplikacji zainstalowanych na naszych komputerach.

Aby sprawnie wykonywać zrzuty ekranu zaznaczonych obszarów na stronie internetowej, należy zainstalować jeden z dodatków prezentowany poniżej (w zależności od posiadanej wersji przeglądarki internetowej):

W dalszej części poradnika skupimy się na jednym z najpopularniejszych dodatków do wykonywania zrzutów zdjęć o nazwie Fireshot.

2 Jak wykonywać zrzut ekranu www ?

Po zainstalowaniu dodatku Fireshot do przeglądarki internetowej powinniśmy zobaczyć na pasku czerwoną ikonę z białą literką „S”:

fireshot-podstawyW pierwszym kroku należy skonfigurować wtyczkę – w tym celu z rozwijanego menu wybieramy opcję Ustawienia:

fireshot wykonywanie zrzutu ekranu

W zakładce Ogólne istnieje możliwość wybrania domyślnej opcji, która będzie uruchamiana po naciśnięciu ikony programu:

  • Wykonaj zrzut widocznego obszaru
  • Wykonaj zrzut zaznaczonego obszaru
  • Wykonaj zrzut strony
  • Wykonaj zrzut okna przeglądarki

Niezależnie od wybranej opcji będziemy mieli dostęp do wszystkich funkcji z rozwijanego menu aplikacji Fireshot. Jeżeli często wykonujemy zrzuty ekranu fragmentów stron internetowych, to warto wybrać opcję wykonaj zrzut zaznaczonego obszaru i zapisz – w ten sposób po naciśnięciu przycisku aplikacji będziemy mogli za pomocą narzędzia selekcji zaznaczyć fragment strony internetowej:

selekcja fireshot

W oknie Ustawienia -> Edytor -> Ustawienia Edytora istnieje możliwość określenia szablonu nazwy wykonywanych zdjęć. Innymi słowy możemy sprawić, aby zdjęcia nosiły nazwę od strony internetowej, na bazie której zostały wykonane.

fireshot ustawienia

Dodatkowo w Ustawieniach Edytora jest opcja  pozwalającą umieścić na zdjęciach określony znak wodny.

Fireshot to niewątpliwie jedno z lepszych narzędzi do szybkiego wykonywania zrzutów ekranu całych stron i fragmentów stron internetowych.

0 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *