/ Oprogramowanie / Dopasowywanie napisów do filmu. SubEdit – program do edycji napisów do filmów.

Dopasowywanie napisów do filmu. SubEdit – program do edycji napisów do filmów.

Administrator , 13 listopada 2014 - 20:13 w Oprogramowanie

Zauważyłeś podczas oglądania filmu, że napisy nie są do niego dopasowane – wyświetlają się za szybko, lub zbyt wolno? A może chciałeś obejrzeć film na telewizorze, jednak nie odtwarzał on napisów? W tym poradniku zajmiemy się edycją napisów i ich dopasowywaniem do filmów, czyli o tym co zrobić, aby dopasować napisy do określonej wersji wideo twojego ulubionego filmu, lub serialu.

napisy do filmowŹródło: flickr, Ginny

1 Dopasowywanie napisów do filmu

SubEdit Player, to darmowy program umożliwiający odtwarzanie filmów wideo i edycję napisów. Niewątpliwą zaletą programu jest możliwość dopasowania napisów, do odtwarzanego filmu – jest to skuteczne w sytuacji, gdy napisy ukazują się zbyt szybko, lub za wolno w stosunku do wypowiadanych przez aktorów zdań. SubEdit Player umożliwia konwersję formatu napisów, zmianę współczynnika FPS napisów, oraz zmianę czasu wyświetlania napisów.

Uwaga! Program może nie działać poprawnie w systemach Windows 7 – zalecamy skorzystać z tego rozwiązania.

dopasowywanie napisow do filmow

 

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu, należy wybrać opcję Plik -> otwórz plik wideo, oraz Plik -> otwórz plik z napisami. W ten sposób załadujemy plik wideo, oraz napisy, dla których chcemy zmienić prędkość wyświetlania, lub format.

Pierwszą rzeczą, którą wykonamy jest zmiana formatu docelowego napisów z klatkowego na czasowy, który jest obsługiwany przez większość odtwarzaczy multimedialnych – jeżeli mieliście problem z obsługą napisów, to mógł być on właśnie spowodowany niewłaściwym formatem docelowym:

format-napisow

Naciskamy kombinację klawiszy CTRL + T i zaznaczamy format docelowy czasowy (pierwszy), oraz obszar zmian napisów – według zaznaczenia, po czym klikamy przycisk OK. Format napisów powinien ulec zmianie:

format-czasowy

W kolejnym kroku dopasujemy szybkość wyświetlania napisów w stosunku do filmu – tak, aby napisy nie były odtwarzane zbyt szybko, oraz zbyt wolno. W tym celu włączamy film i wyczekujemy momentu, gdy usłyszymy pierwsze zdanie (aktor wypowie pierwsze słowa, które zostały umieszczone w pliku z napisami) – w tym momencie zatrzymujemy wideo.

opoznienie-napisow

Po zatrzymaniu filmu wideo, wybieramy menu Film -> Opóźnienie napisów -> Zmierz początkowe opóźnienie napisu. Tę samą czynność powtarzamy dla ostatniej kwestii, która zostanie wypowiedziana w filmie – a więc przechodzimy na koniec filmu, czekamy, aż jeden z aktorów wypowie ostatnie słowa w filmie i zatrzymujemy go, następnie wybieramy pozycję: Film -> Opóźnienie napisów -> Zmierz końcowe opóźnienie napisu

opoznienie-napisow-zmieniaj-od-tej-linii

Pojawi się nowe okno geometryczne przesunięcie napisów, w którym zaznaczamy obie pozycje zmieniaj od tej linii i zmieniaj do tej linii.

Ostatni krok, polega na przejrzeniu „poprawionych” napisów w poszukiwaniu czerwonych fragmentów:

czerwone-napisy

Gdy zobaczymy fragment tekstu oznaczony kolorem czerwonym, oznacza to, że czas wyświetlania napisów się dubluje – innymi słowy istnieją co najmniej dwie wersje napisów wyświetlane w tym samym czasie. W tej sytuacji, warto jeden z napisów zmienić o sekundę do przodu, lub do tyłu – ręcznie modyfikujemy wpis, ustawiając na przykład czas: 01:18:40. Zielone fragmenty tekstu oznaczają, że w tych miejscach napisy zostały poprawione.

Po wszystkim raz jeszcze sprawdzamy, czy napisy zostały dopasowane do filmu – włączamy odtwarzacz i przysłuchujemy się, w których momentach padają określone zdania. Jeżeli napisy zostały odpowiednio dopasowane, to możemy je zapisać.

2 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 Komentarze
  • 12 lutego 2017

    Mom, you're like a really good writer! No wonder you wanted to go into journalism. 😀 I love you sooooo much! You make my life complete!This ALMOST makes me want to add to my blog.Almost.

    Odpowiedz
  • 9 marca 2017

    Have just finished reading Tiger Men, what a great and thoroughly interesting book. Thank you for giving me 3 delightful days of reading during my holidays. I will be buying more of your books as Australian history is my passion and to read the way you write is wonderful, thank you, thank you…..

    Odpowiedz