Nagrywanie pulpitu do AVI. Program do nagrywania filmów z pulpitu za darmo.
Chcesz nagrać poradnik, albo prezentację w formie klipu wideo, a może zamiast robić notatki z obsługi danej aplikacji, wolisz nagrać film? W tym poradniku prezentujemy instrukcję obsługi darmowego programu HyperCam, który służy do nagrywania filmów z pulpitu z możliwością określenia obszaru roboczego. HyperCam pozwala nagrać film wideo z wybranej części pulpitu – w tym również z okna wybranego programu – a przy okazji zarejestrować dźwięk z mikrofonu.
1 Darmowy program do nagrywania filmu z pulpitu
HyperCam to darmowy program, który pozwoli nam zarejestrować czynności wykonywane na pulpicie komputera. Program pozwala na nagrywanie zarówno całego pulpitu – nawet wtedy, gdy korzystamy z wielu monitorów, oraz wybranej części pulpitu. Możemy samodzielnie zdefiniować obszar roboczy, który będzie nagrywany, lub skorzystać z narzędzia, które pozwoli na nagrywanie np. wyłącznie okna wybranego programu. HyperCam oprócz wideo rejestruje również dźwięk.
Po uruchomieniu programu zobaczymy okno jak powyżej, które zostało podzielone na kilka zakładek – do najważniejszych z nich zaliczamy:
- Screen Area – w tej zakładce ustalamy obszar roboczy okna, które chcemy nagrać
- Hot Keys – skróty klawiszowe (włączanie/wyłączanie nagrywania i pauzowanie)
- Avi File – format docelowy/kodek
- Sound – możliwość wyboru źródła dźwięku (możemy wyłączyć nagrywanie dźwięku)
- Options – dodatkowe opcje
2 Nagrywanie pulpitu
W celu nagrania wideo z pulpitu, należy po pierwsze wybrać obszar który będzie nagrywany – w tym celu w zakładce Screen Area programu HyperCam klikamy na przycisk Select Region.
Innym sposobem wyboru obszaru, który będzie nagrywany jest kliknięcie na przycisk Select Window – w tym przypadku będziemy mogli wybrać np. okno programu, które będzie nagrywane.
Zmianie powinny ulec wartości Start X, Start Y, Width, oraz Height w oknie programu HyperCam.
Aby rozpocząć nagrywanie naciskamy klawisz F2 – w pasku zadań zobaczymy zmienioną ikonę programu HyperCam. Dodatkowo podczas nagrywania (o ile nie zmieniliśmy tego w opcjach programu) zobaczymy kolorową obwódkę, która pokazuje nam obszar nagrywanego pulpitu:
Jeżeli będziemy chcieli wykonać chwilową pauzę, to naciskamy klawisz F3 – ponowne naciśnięcie tego klawisza wznowi nagrywanie. W celu zakończenia nagrywania wideo, należy nacisnąć klawisz F2.
Klipy wideo nagranego pulpitu zostaną umieszczone w lokalizacji, która została określona w zakładce Avi File.
3 Jak zmniejszyć rozmiar pliku wideo: HyperCam
Po nagraniu nawet kilkuminutowego filmu z pulpitu za pomocą programu HyperCam możemy zobaczyć, że zajmuje on stosunkowo wiele miejsca na dysku komputera. Kilkunastominutowy plik wideo z programu HyperCam potrafi ważyć kilkadziesiąt, a nawet kilkaset MB. Poniżej przedstawiamy garść porad, które pozwalają zmniejszyć rozmiar pliku wideo powstałego w wyniku nagrywania pulpitu programem HyperCam.
- Wyłączenie nagrywania dźwięku
Jeżeli nie posiadamy mikrofonu, albo nie zamierzamy rejestrować dźwięku, to warto odznaczyć opcję, która odpowiada za nagrywanie audio i tym samym zwiększa rozmiar pliku wideo. W tym celu przechodzimy do zakładki Sound i odznaczamy opcję Record sound from:
- Zmiana kodeków wideo
Głównym powodem dużego pliku wideo HyperCam jest wybór niewłaściwej kompresji wideo. Niestety domyślne kompresory wideo dostępne w programie HyperCam nie pozwalają na otrzymanie dobrej jakości materiału, przy stosunkowo niewielkim rozmiarze, dlatego warto doinstalować specjalny kodek XViD MPEG-4 Video Codec dostępny tutaj, który będzie rozpoznawany w programie.
Po zainstalowaniu kodeku i ponownym uruchomieniu programu HyperCam przechodzimy do zakładki Avi File:
Po wybraniu z listy Video Compressor kodeka XVid MPEG-4 Codec, klikamy na przycisk Configure this Compressor:
W opcjach kodeka za pomocą przesuwanego suwaka wybieramy wartość na skali określającą jakość filmu, gdzie 1 oznacza najlepszą jakość (duży rozmiar pliku), oraz 32 najgorszą jakość (niewielki rozmiar pliku). Polecamy wybór wartości ze środkowego przedziału np. 16 – wtedy otrzymamy stosunkowo dobrą jakość, oraz niewielki rozmiar pliku wideo.