/ Oprogramowanie / Nagrywanie pulpitu do AVI. Program do nagrywania filmów z pulpitu za darmo.

Nagrywanie pulpitu do AVI. Program do nagrywania filmów z pulpitu za darmo.

Administrator , 4 lutego 2015 - 19:37 w Oprogramowanie

Chcesz nagrać poradnik, albo prezentację w formie klipu wideo, a może zamiast robić notatki z obsługi danej aplikacji, wolisz nagrać film? W tym poradniku prezentujemy instrukcję obsługi darmowego programu HyperCam, który służy do nagrywania filmów z pulpitu z możliwością określenia obszaru roboczego. HyperCam pozwala nagrać film wideo z wybranej części pulpitu – w tym również z okna wybranego programu – a przy okazji zarejestrować dźwięk z mikrofonu.

nagrywanie filmow z pulpituŹródło: pixabay, JESHOOTS

1 Darmowy program do nagrywania filmu z pulpitu

HyperCam to darmowy program, który pozwoli nam zarejestrować czynności wykonywane na pulpicie komputera. Program pozwala na nagrywanie zarówno całego pulpitu – nawet wtedy, gdy korzystamy z wielu monitorów, oraz wybranej części pulpitu. Możemy samodzielnie zdefiniować obszar roboczy, który będzie nagrywany, lub skorzystać z narzędzia, które pozwoli na nagrywanie np. wyłącznie okna wybranego programu. HyperCam oprócz wideo rejestruje również dźwięk.

Nagrywanie pulpitu HyperCam

Po uruchomieniu programu zobaczymy okno jak powyżej, które zostało podzielone na kilka zakładek – do najważniejszych z nich zaliczamy:

  • Screen Area – w tej zakładce ustalamy obszar roboczy okna, które chcemy nagrać
  • Hot Keys – skróty klawiszowe (włączanie/wyłączanie nagrywania i pauzowanie)
  • Avi File – format docelowy/kodek
  • Sound – możliwość wyboru źródła dźwięku (możemy wyłączyć nagrywanie dźwięku)
  • Options – dodatkowe opcje

2 Nagrywanie pulpitu

W celu nagrania wideo z pulpitu, należy po pierwsze wybrać obszar który będzie nagrywany – w tym celu w zakładce Screen Area programu HyperCam klikamy na przycisk Select Region.

Innym sposobem wyboru obszaru, który będzie nagrywany jest kliknięcie na przycisk Select Window – w tym przypadku będziemy mogli wybrać np. okno programu, które będzie nagrywane.

Nagrywanie pulpitu HyperCam

Zmianie powinny ulec wartości Start X, Start Y, Width, oraz Height w oknie programu HyperCam.

Nagrywanie pulpitu HyperCamAby rozpocząć nagrywanie naciskamy klawisz F2 – w pasku zadań zobaczymy zmienioną ikonę programu HyperCam. Dodatkowo podczas nagrywania (o ile nie zmieniliśmy tego w opcjach programu) zobaczymy kolorową obwódkę, która pokazuje nam obszar nagrywanego pulpitu:

Nagrywanie pulpitu HyperCam

Jeżeli będziemy chcieli wykonać chwilową pauzę, to naciskamy klawisz F3 – ponowne naciśnięcie tego klawisza wznowi nagrywanie. W celu zakończenia nagrywania wideo, należy nacisnąć klawisz F2.

Klipy wideo nagranego pulpitu zostaną umieszczone w lokalizacji, która została określona w zakładce Avi File.

3 Jak zmniejszyć rozmiar pliku wideo: HyperCam

Po nagraniu nawet kilkuminutowego filmu z pulpitu za pomocą programu HyperCam możemy zobaczyć, że zajmuje on stosunkowo wiele miejsca na dysku komputera. Kilkunastominutowy plik wideo z programu HyperCam potrafi ważyć kilkadziesiąt, a nawet kilkaset MB. Poniżej przedstawiamy garść porad, które pozwalają zmniejszyć rozmiar pliku wideo powstałego w wyniku nagrywania pulpitu programem HyperCam.

  • Wyłączenie nagrywania dźwięku

Jeżeli nie posiadamy mikrofonu, albo nie zamierzamy rejestrować dźwięku, to warto odznaczyć opcję, która odpowiada za nagrywanie audio i tym samym zwiększa rozmiar pliku wideo. W tym celu przechodzimy do zakładki Sound i odznaczamy opcję Record sound from:

Nagrywanie pulpitu HyperCam

  • Zmiana kodeków wideo

Głównym powodem dużego pliku wideo HyperCam jest wybór niewłaściwej kompresji wideo. Niestety domyślne kompresory wideo dostępne w programie HyperCam nie pozwalają na otrzymanie dobrej jakości materiału, przy stosunkowo niewielkim rozmiarze, dlatego warto doinstalować specjalny kodek XViD MPEG-4 Video Codec dostępny tutaj, który będzie rozpoznawany w programie.

Po zainstalowaniu kodeku i ponownym uruchomieniu programu HyperCam przechodzimy do zakładki Avi File:

Nagrywanie pulpitu HyperCam

Po wybraniu z listy Video Compressor kodeka XVid MPEG-4 Codec, klikamy na przycisk Configure this Compressor:

Nagrywanie pulpitu HyperCam

W opcjach kodeka za pomocą przesuwanego suwaka wybieramy wartość na skali określającą jakość filmu, gdzie 1 oznacza najlepszą jakość (duży rozmiar pliku), oraz 32 najgorszą jakość (niewielki rozmiar pliku). Polecamy wybór wartości ze środkowego przedziału np. 16 – wtedy otrzymamy stosunkowo dobrą jakość, oraz niewielki rozmiar pliku wideo.

Uwaga! Jeżeli nadal w zakładce Avi File nie widzisz kodeku MPEG-4, to zainstaluj 32-bitową wersję programu HyperCam. 64-bitowa wersja programu ma problemy z prawidłowym rozpoznawaniem wspomnianego kodeku.

0 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *