Jak wyłączyć programy uruchamiane przy starcie systemu. Przyśpieszamy uruchamianie Windows.
Razem ze startem systemu Windows uruchamianych jest w tle wiele programów, w tym między innymi usługi aktualizacyjne poszczególnych programów, komunikatory internetowe, oraz programy, z których rzadko korzystamy. Programy uruchamiane wraz ze startem systemu Windows powodują wolniejsze ładowanie systemu i jednocześnie wpływają na wydajność komputera zużywając przy tym niepotrzebnie dostępne zasoby. W tym poradniku zademonstrujemy jak wyłączyć programy uruchamiane na starcie systemu Windows i przyśpieszyć uruchamianie systemu operacyjnego.
1 Autostart Windows – wyłączamy zbędne programy startujące z systemem
Jeżeli zauważyłeś, że system operacyjny uruchamia się dłużej, to prawdopodobnie podczas startu uruchamianych jest dodatkowo kilka zbędnych programów. Programy uruchamiane podczas ładowania systemu Windows można bardzo często zidentyfikować po tym, że są one widoczne w pasku menu start (ikony koło zegara).
Nierzadko instalując nowy program na komputerze dostaniemy informację, czy ma on być uruchamiany automatycznie wraz ze startem systemu – klikając przycisk Next, często zapominamy o tym, że w ten sposób czas ładowania systemu się wydłuży, a dodatkowo program będzie niepotrzebnie obciążał system Windows. Oczywiście o ile razem ze startem systemu uruchamiane jest oprogramowanie służące do poprawy bezpieczeństwa np. program antywirusowy, to wszystko jest w porządku, ale bardzo często są to programy, które nie są nam niezbędne do pracy, na przykład: komunikator Gadu Gadu, Daemon Tools, Winamp itp.
W celu wyłączenie programów uruchamianych podczas startu Windows, należy w menu start (w polu wyszukiwania, lub zakładce uruchom) wpisać polecenie: msconfig
W zakładce uruchamianie zobaczymy listę programów ładowanych razem ze startem systemu Windows – będziemy mogli je zidentyfikować za pomocą nazwy, producenta, lub lokalizacji. Aby wyłączyć określony program, żeby nie uruchamiał się on podczas uruchamiania komputera, należy go odznaczyć – pamiętajmy, aby w ten sposób nie odznaczać wszystkich wyświetlonych programów, na przykład oprogramowania antywirusowego.
Po ponownym uruchomieniu systemu, powinien on załadować się szybciej – zbędne programy nie będą uruchamiane podczas startu. Co więcej komputer powinien zyskać na wydajności, ponieważ w tle będzie pracowało mniej aplikacji.