/ Ciekawostki / Uploaderzy zarabiają lepiej, niż posłowie! O zarobkach i pracy uploadera.

Uploaderzy zarabiają lepiej, niż posłowie! O zarobkach i pracy uploadera.

Administrator , 11 listopada 2014 - 12:10 w Ciekawostki

W internecie pojawia się coraz więcej serwisów, które umożliwiają zarabianie realnych pieniędzy – i to nie małych – za wrzucanie plików. Najaktywniejsi uploaderzy zarabiają nawet po kilkanaście tysięcy złotych, a to w Polskich warunkach kilkukrotnie więcej, niż średnia krajowa. Przeczytaj na czym polega praca uploadera plików, ile czasu zajmuje i czy można ją wykonywać zgodnie z prawem? Wszystko co chciałbyś wiedzieć na temat zarabiania na udostępnianiu plików w internecie.

zarabianie pieniedzy na wrzucaniu plikowŹródło: flickr, Nick Ares

1 Kim jest uploader plików

Widziałeś zapowiedź ciekawego filmu w kinie, jednak nie zdążyłeś na premierę – nic straconego znajdziesz go w internecie! W internecie znajdziemy niemal wszystko, począwszy od filmów i muzyki, a skończywszy na grach i programach komputerowych. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego ktoś dobrowolnie udostępnia – bardzo często chronione prawem autorskim – pliki w internecie? Przypominamy, że udostępnianie plików chronionych prawem autorskim jest naruszeniem przepisów prawa, o czym pisaliśmy w temacie możesz legalnie pobierać filmy i muzykę z sieci„.

Uploadowanie plików, to zajęcie polegające na wrzucanie plików do sieci, a następnie promocji przygotowanego materiału, tak aby był on jak najlepiej widoczny – im więcej osób pobierze dany plik, lub wykona określoną akcję tym lepiej. Udało nam się dotrzeć do osób związanych z branżą i poznaliśmy szczegóły pracy uploaderów – w rozmowie dowiedzieliśmy się, że najwięcej czasu zajmuje promocja materiału wrzuconego do sieci:

Sam uploading plików nie zajmuje zbyt wiele czasu – można poświęcić na to 10-15 minut, aczkolwiek prawdziwym pożeraczem czasu jest ich późniejsza promocja, dobieranie nisz, słów kluczowych i tym podobne. Pracowity dzień, potrafi mnie kosztować nawet 4-5 godzin wyjętych z życiorysu.

Montana

W codziennej pracy uploadera niewątpliwie przydają się umiejętności SEO (pozycjonowania), znajomość popularnych systemów CMS, oraz podstaw języka skryptowego HTML. Prowadzenie własnego bloga, lub strony internetowej pozwoli wypromować materiał w sieci i zapewni dodatkową grupę odbiorców – nierzadko uploaderzy posiadają ogromne zaplecza, oraz kilka, a nawet kilkanaście kont na portalach społecznościowych, lub forach internetowych.

Zainteresowanie uploadingiem wśród wielu osób rozpoczęło się od przypadku – tak było również w sytuacji współwłaściciela serwisu elitemonetize.com:

Zupełnie przez przypadek trafiłem 4 lata temu na forum lockerz – dziś już nie istnieje, obecnie najlepszym forum o zarabianiu w internecie jest make-cash, trafiłem tam z myślą o dorobieniu sobie paru złotych dodatkowo do pracy, użytkownicy forum zaproponowali mi spróbowania sił w jednym z serwisów PPA i po niecałych dwóch miesiącach okazało się, że może to spokojnie zastąpić cały etat, lecz taką decyzję podjąłem dopiero 2 lata później.

Farraro

Popularność tego zajęcia z dnia na dzień rośnie i jest to spowodowane między innymi obietnicą wysokich zarobków, oraz stosunkowo niewielkim nakładem pracy. Dla wielu osób parających się wrzucaniem plików do sieci, jest to ich główne źródło utrzymania.

 

2 Ile można zarobić na uploadzie plików

Pytanie o zarobki bardzo często jest początkiem do tego, aby zainteresować odbiorcę określonym tematem. Na jednym z for poświęconych zarabianiu w internecie make-cash.pl, użytkownicy chwalą się, że na wrzucaniu plików do sieci zarobili nawet ponad 5000$ miesięcznie, co w przeliczeniu daje pensję kilkukrotnie większą od średniej krajowej. Jeden z naszych rozmówców ujawnił, że zarobki w tej branży, w głównej mierze uzależnione są od promocji materiału w internecie:

Wszystko zależy od odpowiedniej promocji swoich plików, jedni w skali dnia zarobią 100$, drudzy natomiast okrągłe zero. Przy dobrych wiatrach, pensja miesięczna z uploadingu przebija dwukrotnie/trzykrotnie pensję poselską, kierowniczą w naszym pięknym kraju. Co do moich zarobków – wolałbym się nie przechwalać, duże pieniądze są solą w oku tych nieco biedniejszych. Swoją drogą, gentelmani nie rozmawiają o kwotach. 

Montana

Astrocash.org, to jeden z bardziej znanych i popularnych serwisów umożliwiających zarabianie na uploadzie plików, gdzie najlepsi użytkownicy „wyciągają” nawet 600$ dziennie.

astrocash zarobkiŹródło: astrocash.org

Uploaderzy zazwyczaj zarabiają w systemie PPA (ang. pay for action), oraz PPD (ang. pay per download) – pierwszy z nich polega na tym, że użytkownik chcąc pobrać określony plik będzie musiał wykonać określoną akcję, na przykład dokonać rejestracji na stronie internetowej, lub wypełnić formularz, natomiast w systemie PPD uploader zarabia za każde pobranie pliku.

 

3 Jakie pliki są najchętniej pobierane przez internautów

Mogłoby się wydawać, że wrzucenie najnowszego filmu, lub gry komputerowej do internetu będzie strzałem w dziesiątkę – okazuje się, że spora konkurencja wymusza znajdowanie określonych „nisz”. Niszą może być tak naprawdę wszystko począwszy od tematyki erotycznej, po konta premium, poradniki, oraz doładowania do telefonów.

Szczerze mówiąc, nie ma jasno określonej kategorii tego – co się sprzedaje. Potrzeba, jest matką wynalazku – to my uploaderzy musimy zbadać zapotrzebowanie na dany plik, następnie wrzucić go do sieci. Nie robimy tego jednak całkiem w ciemno – z pomocą przychodzą nam sprytne narzędzia. Osobiście działam w branży gier, aczkolwiek ile osób, tyle opinii.

Montana

Nie wszyscy uploaderzy są uczciwi i bardzo często w sieci można znaleźć tzw. fake content, czyli materiał, który nie jest w rzeczywistości tym, co opisuje. W sieci znajdziemy mnóstwo narzędzi umożliwiających uploaderom tworzenie fikcyjnej treści np. generatorów plików o odpowiednim rozmiarze, lub cieszących się sporą popularnością fake hacków.
Zdarza się, że uploaderzy za pomocą aplikacji do przeglądarki np. FlashInspector modyfikują chwilową wartość z gry, wykonują zrzuty ekranu i w ten sposób udowadniają, że ich aplikacje działają.

Liczy się tylko to, co można dobrze wypromować i sprzedać:

Wszystko zależy od zapotrzebowania na dany plik, jak i kategorii, w której się działa. Konkurencja jest i to całkiem spora, aczkolwiek dobre wypromowanie plików, tudzież wybicie swojej strony promującej w rankingach wyszukiwarki google, skutkuje wyeliminowaniem konkurencji oraz zasileniem naszego portfela. W tym biznesie szansę na pokaźny zarobek, mają tylko najlepsi.

Montana

Najpopularniejsza na rynku jest tematyka gier, hacków, modów, dodatków. Celebryci – plotki, zdjęcia, afery. Różne światowej skali eventy, wypadki, wydarzenia, na przykład wyciek zdjęć nagich celebrytek, który niedawno miał miejsce – z tego co wiem wiele osób to wykorzystało.

Fararro

Mniej etyczni uploaderzy wyszukują gotowy content w internecie i zapożyczają ją do własnych celów – kradzież treści nie jest niczym nadzwyczajnym. Aby podnieść konwersję plików posuwają się oni nawet do tego, że publikują fałszywe wyniki skanerów programów antywirusowych.  Oczywiście zdarzają się również uczciwi uploaderzy, którzy samodzielnie tworzą jakościową treść.

4 Czy wrzucanie plików do sieci i udostępnianie ich jest legalne

Zazwyczaj całkiem sporo mogą zarobić osoby, które działają na granicy prawa, lub wręcz znajdują się na celowniku organów ścigania – czy tak jest w przypadku uploaderów? Nasz rozmówca jest przekonany, że uploading plików jest zgodny z obowiązującym prawem:

Akurat kwestia legalności, jest kwestią sporną. Mogę tylko zapewnić, że sam uploading jest w pełni legalny.

Montana

Czy jednak rzeczywiście nie powinniśmy się niczego obawiać? O ile uploadujemy treść, którą stworzyliśmy samodzielnie, to nie powinniśmy mieć z tego tytułu żadnych nieprzyjemności, podobnie zresztą, gdy udostępniamy materiały, które nie są już chronione prawem autorskim – na przykład te będące w publicznej domenie (ang. public domains). Gdy zamierzamy uploadować gry, lub filmy chronione prawem autorskim powinniśmy spodziewać się konsekwencji prawnych – tego typu działanie jest nielegalne, a zarabianie na nim szczególnie ścigane przez organy państwowe.

Jestem współwłaścicielem serwisu elitemonetize.com i nasi użytkownicy jeśli chcą mogą otrzymać umowy o dzieło, od których jest odprowadzany podatek.  Sporo użytkowników zarabia na własnych pomysłach, na czymś co sami stworzyli. Oczywiście są i tacy, którzy naruszają prawa autorskie lub wprowadza odbiorców w błąd. Gdy dostajemy informacje o naruszeniu praw autorskich taki użytkownik zostaje zazwyczaj zbanowany, przypadki gdzie były z tego wyciągnięte konsekwencje są bardzo rzadkie – musiałby to być precedens na wielką skalę. Jeśli chodzi o wprowadzenie odbiorcy w błąd tu sprawa zwykle wygląda podobnie jak w przypadku naruszenia praw autorskich, ALE odbiorcy popełniają błąd nie czytając regulaminów i sami często są sobie winni.

Fararro

Na sprawę można spojrzeć jeszcze z drugiej strony, a mianowicie oszustwa w celu osiągnięcia korzyści finansowej. Użytkownicy bardzo często chcąc pobrać dany plik, muszą wysłać SMS’a, który będzie ich kosztował kilka, a nawet kilkanaście złotych – uploader daje im złudną nadzieję, że wysyłając go otrzymają to, czego oczekują. W tej sytuacji mógłby zadziałać artykuł 286. kodeksu karnego:

§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Zarabianie pieniędzy, dzięki wrzucaniu plików do internetu to jeden z wielu sposobów na dodatkowe źródło dochodu, ale mimo wszystko nie jest to proste zajęcie – wymaga opanowania wielu umiejętności i wiedzy głównie z zakresu marketingu internetowego.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o zarabianiu pieniędzy w internecie, to proszę śledzić nasz portal komputerowy. Jak zwykle zachęcamy do komentarzy pod artykułem – wszystkie sumiennie czytamy i postaramy się odpowiedzieć na każdy z nich.

4 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 Komentarze
  • 11 listopada 2014

    Prziecież to jest fejk…. Już nie raz policja takiego delikwenta zatrzymywała, tylko, że w mediach na ten temat cicho. Nie dajcie się wrobić w ten artykuł…

    gość
    Odpowiedz
    • 11 listopada 2014

      To dziwne, bo sam od ładnych paru lat zarabiam na CPA, i nikogo jeszcze nie złapali, no chyba że mocno z czymś przegioł

      Odpowiedz
    • 11 listopada 2014

      Witaj,

      mógłbyś dokładniej napisać jakie dane według Ciebie są nieprawdziwe i co masz na myśli mówiąc „nie dajcie się wrobić w ten artykuł” ? W artykule jasno jest napisane, że udostępnianie materiałów chronionych prawem autorskim jest karalne, natomiast samo wrzucanie plików do sieci, na przykład poradników napisanych własnoręcznie nie jest naruszeniem przepisów prawa.

      Administrator
      Odpowiedz
    • 14 lutego 2017

      Great to meet you finally, Keith!Definitely worth the trip, even if I didn’t actually buy that much – but great to meet up with a whole load of people I’ve not seen for a while. It was big enough to keep me busy, but not so big you felt you couldn’t get round the whole event.Looking forward to the next one already…

      Odpowiedz