/ Windows / Tryby awaryjny Windows. Uruchamianie komputera w trybie awaryjnym.

Tryby awaryjny Windows. Uruchamianie komputera w trybie awaryjnym.

Administrator , 5 listopada 2014 - 12:24 w Windows

Tryb awaryjny w Windows, to znacznie okrojona wersja systemu operacyjnego. Tryb awaryjny przydaje się zwłaszcza podczas awarii komputera do diagnozowania usterek i rozwiązywania problemów. W tym poradniku przeczytasz jak uruchomić komputer w trybie awaryjnym w systemach Windows XP, Windows Vista, Windows 7 i Windows 8. Zobacz jak rozwiązywać problemy za pomocą trybu awaryjnego.

1 Windows: tryb awaryjny

W trybie awaryjnym system Windows uruchamiany jest z ograniczonym zestawem plików i sterowników ( zestaw plików grupy Autostart nie jest uruchamiany). Tryb awaryjny służy do rozwiązywania problemów z systemem Windows, na przykład w sytuacji, gdy borykamy się ze złośliwym oprogramowaniem. Jeżeli po uruchomieniu komputera w trybie awaryjnym zauważymy, że problem zniknął, to oznacza, że przyczyną problemu nie są domyślne ustawienia systemu i podstawowy zestaw sterowników. Innymi słowy problem mogą stwarzać specjalistyczne sterowniki, lub aplikacje zainstalowane w komputerze.

2 Uruchamianie trybu awaryjnego: Windows XP, Vista, 7

Aby uruchomić tryb awaryjny w systemach Windows XP, Vista, lub 7, należy ponownie uruchomić komputer i przytrzymać klawisz F8. Po chwili powinniśmy zobaczyć ekran wyświetlający menu opcji zaawansowanych systemu Windows:

tryb awaryjny w windowsW celu uruchomienia trybu awaryjnego wybieramy jedną z trzech opcji (zazwyczaj pierwszą – tryb awaryjny):

 • tryb awaryjny
 • tryb awaryjny z obsługą sieci
 • tryb awaryjny z wierszem polecenia

Tryb awaryjny z obsługą sieci polecamy w sytuacjach, gdy mamy problem z prawidłowym działaniem internetu – na przykład chcemy sprawdzić, czy przyczyną problemu jest router, lub konfiguracja naszego komputera. Jeżeli w trybie awaryjnym z obsługą sieci internet będzie działał prawidłowo, to przyczyny problemu należy szukać w działaniu routera.

3 Tryb awaryjny w Windows 8

Uruchomienie trybu awaryjnego w Windows 8 rozpoczynamy od ponownego uruchomienia komputera i przytrzymaniu klawisza F8. Pojawi się monit, o wybranie jednej z trzech opcji – zaznaczamy rozwiąż problemy:

tryb-awaryjny-windows-8

W kolejnym oknie wybieramy menu Opcje zaawansowane:

tryb-awaryjny-windows-81

Będąc w menu opcji zaawansowanych, będziemy mogli na przykład dokonać opcji naprawy systemu Windows – naszym celem jest uruchomienie komputera w trybie awaryjnym, dlatego wybieramy opcję ustawienia uruchamiania:

tryb-awaryjny-windows-82

Po ponownym uruchomieniu komputera, zobaczymy ekran z wyborem sposobu uruchomienia systemu na komputerze – wybieramy pozycję włącz tryb awaryjny:

tryb-awaryjny-windows-83

4 Jak włączyć komputer w trybie awaryjnym

Tryb awaryjny w systemach z rodziny Windows możemy również uruchomić w inny sposób, dokonując zmian w opcjach rozruchu systemu. W tym celu należy w menu start (uruchom) wpisać polecenie: msconfig

opcje rozruchu windows

Następnie należy otworzyć zakładkę rozuch i w menu opcje rozruchu zaznaczyć bezpieczny rozruch – minimalny (dla zwykłego trybu awaryjnego), lub sieć, gdy chcemy uruchomić system w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Korzystając z tego sposobu uruchamiania systemu w trybie awaryjnym trzeba pamiętać o tym, aby po skończonej pracy odznaczyć opcję Bezpieczny rozruch. W przeciwnym wypadku po ponownym uruchomieniu komputera zostanie on ponownie uruchomiony w trybie awaryjnym.

1 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 Komentarze
 • 7 lipca 2018

  Hello admin, i’ve been reading your articles for some time and I really like coming back here.
  I can see that you probably don’t make money on your blog.
  I know one cool method of earning money, I think you will
  like it. Search google for: dracko’s tricks

  Odpowiedz