/ PR / Strona WWW – CMS czy kreator stron?

Strona WWW – CMS czy kreator stron?

Administrator , 1 sierpnia 2018 - 17:07 w PR
Publikacja serwisu internetowego nie musi się wiązać z wysokimi kosztami. Możemy skorzystać z gotowych rozwiązań i kreatorów stron WWW, gdzie nasz serwis stanie się dostępny po zaangażowaniu minimalnych środków. Kiedy powinniśmy się zdecydować na stronę opartą na systemie CMS, a kiedy wystarczy nam strona z kreatora stron?

1Strona WWW bez wysokich kosztów

Pierwszym krokiem do uruchomienia własnej strony jest zakup usługi hostingowej. Zazwyczaj w pierwszym roku możemy skorzystać z promocyjnych ofert, gdzie 12 miesięcy korzystania z serwera będzie nas kosztować kilkadziesiąt, a nawet tylko kilkanaście złotych. Kiedy mamy już hosting, to musimy albo zarejestrować domenę, albo skorzystać z subdomeny, która zostanie nam udostępniona przez firmę hostingową. W kolejnym etapie możemy już uruchomić stronę WWW. Do wyboru mamy:

  • kreator stron WWW – jeśli np. chcemy stworzyć stronę wizytówkę firmy;
  • system CMS – jeśli chcemy stworzyć bloga, prowadzić serwis informacyjny czy po prostu często aktualizowany portal.

2Kreator stron WWW, czyli strona w 5 minut

Dosyć dokładny opis tego, jak działa kreator stron internetowych, dostępny jest pod adresem https://az.pl/strony-www/. Az.pl to znana marka na rynku hostingowym, która m.in. zapewnia szybką wyszukiwarkę domen. W przypadku ich kreatora stron WWW można skorzystać z ponad 140 szablonów. Zadaniem użytkownika jest wybór jednego z nich, następnie uzupełnienie treści z widoku przeglądarki i publikacja jednym kliknięciem. Czyli nie jest tutaj wymagana żadna specjalistyczna wiedza, a wszystko mamy podane na tacy. Z tym, że takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w przypadku stron wizytówek.

3Darmowa strona z systemem CMS

Hostingi stron internetowych umożliwiają skorzystanie m.in. z autoinstalatorów systemów CMS, gdzie również nie jest wymagana specjalistyczna wiedza, jednak systemy te są już zdecydowanie bardziej zaawansowane i prowadzenie takiej strony będzie wymagało od użytkownika pogłębiania wiedzy na ten temat. Do wyboru mamy wiele systemów CMS, ale tak naprawdę warto brać pod uwagę kilka najpopularniejszych. Te systemy to:

  • WordPress – z badań przeprowadzonych przez firmę W3Techs wynika, że z systemu tego korzysta 30 proc. wszystkich stron internetowych i 60 proc. stron opartych na systemie CMS. Co powoduje, że użytkownicy tak chętnie po niego sięgają? Niezliczona liczba darmowych wtyczek, szablonów, poradników i nieustanny rozwój. WordPress, który powstał w 2001 roku, doczekał się wielu aktualizacji i wciąż jest rozwijany. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem programistów i jest dopasowywany do aktualnych wymagań rynkowych. Za przykład weźmy choćby fakt, że nowa wersja WP, która pojawiła się pod koniec maja 2018 roku została dopasowana pod RODO. Poza tym system ten jest bardzo prosty w obsłudze i pozwala wykonać właściwie wszystkie istotne operacje dzięki wykorzystaniu panelu administracyjnego CMS-a.
  • Joomla – system ten cieszy się dziesięciokrotnie mniejszym zainteresowaniem niż WP, ale w dalszym ciągu webmasterzy chętnie z niego korzystają. Dla osób, które są przyzwyczajone do systemu WordPress, panel administracyjny Joomli może wydawać się trudny – nie jest on aż tak domyślny. Natomiast jak najbardziej dostępne są materiały edukacyjne, które będą pomocne przy budowaniu strony za pomocą tego CMS-a.
  • Drupal – programiści twierdzą, że system ten dużo lepiej sprawdza się w przypadku tworzenia zaawansowanych stron, a mniej jest sugerowany pod proste serwisy. Podobnie jak WordPress i Joomla, również i Drupal umożliwia korzystanie z materiałów edukacyjnych. Dostępne są również liczne wtyczki i szablony. Plus tego systemu jest taki, że mając specjalistyczną wiedzę, możemy korzystać z możliwości, jakie nie są dostępne w podstawowych wersjach innych systemów CMS.

4Strona w kilku prostych krokach

Stworzenie prostej strony nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy, jednak w przypadku systemów CMS niezbędne będą ciągłe poznawanie systemu i wtyczek, jak również dbałość o aktualizacje. Korzystanie z CMS-a bez jego aktualizowania może się skończyć m.in. włamaniem do naszego serwisu.

Źródło: Notka PR

0 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *