Możesz legalnie pobierać filmy i muzykę z sieci. Pobieranie plików zgodne z prawem.
Jedni mówią, że można pobierać z internetu filmy i muzykę, inni że nie można ich pobierać, a jeszcze inni, że pobierając pliki z internetu musisz je usunąć w ciągu 24 godzin – jak jest naprawdę? A co z grami komputerowymi, czy można na własny użytek pobierać gry i programy? O przepisach prawa, które opisują kwestie dozwolonego użytku osobistego, oraz prawie autorskim, które opisuje jakie pliki można, a jakich nie można pobierać z internetu.
1 Legalne pobieranie plików z internetu
W internecie znajdziemy wiele opinii na temat tego co można legalnie pobierać z sieci – najważniejsze są takie, które zostały poparte odpowiednimi przepisami prawa. Poniżej postaramy się dokładnie wyjaśnić co, oraz w jaki sposób można legalnie ściągać z internetu.
Ustawa z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dostępna tutaj) reguluje kwestie związane z pobieraniem plików z sieci. Na początku musisz jednak wiedzieć, że niemal wszystkie utwory podlegają ochronie prawnej – są to zarówno pliki muzyczne, filmy, ale również gry i programy komputerowe – co więcej twórca nie musi się szczególnie starać, aby jego utwory zostały objęte ochroną:
2. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
1) wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie,
publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe),
2) plastyczne,
3) fotograficzne,
4) lutnicze,
5) wzornictwa przemysłowego,
6) architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne,
7) muzyczne i słowno-muzyczne,
8) sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
9) audiowizualne (w tym wizualne i audialne).
Przedmiotem prawa autorskiego nie są natomiast proste informacje prasowe, urzędowe dokumenty, lub opisy patentowe.
2 Dozwolony użytek prywatny
Wiele osób pobierając pliki z internetu wspomina o tzw. dozwolonym użytku prywatnym – co to właściwie jest? W ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych znajdziemy zapis:
Art. 23.
1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego.
2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.
Innymi słowy możemy legalnie korzystać na własny użytek z utworów, które zostały publicznie udostępnione w internecie – dodatkowo możemy dany utwór rozpowszechniać wśród najbliższego kręgu osób np. brata, siostry, kuzynki, cioci.
Nie można jednak opierać się wyłącznie na tym jednym zapisie – gdyby tak było moglibyśmy pobierać z internetu wszystkie pliki bez narażania się na jakiekolwiek konsekwencje prawne. Po pierwsze należy zinterpretować, co oznacza „rozpowszechnienie utworu„ – a to również zostało uwzględnione w ustawie:
Art. 6.
W rozumieniu ustawy:
1) utworem opublikowanym jest utwór, który za zezwoleniem twórcy został zwielokrotniony i którego egzemplarze zostały udostępnione publicznie,
2) opublikowaniem równoczesnym utworu jest opublikowanie utworu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą w okresie trzydziestu dni od jego pierwszej publikacji,
3) utworem rozpowszechnionym jest utwór, który za zezwoleniem twórcy został udostępniony publicznie.
Z powyższego zapisu wynika, że nie możemy pobierać z internetu plików, które nie zostały za zezwoleniem twórcy udostępnione publicznie – a więc na przykład takich, które nie miały jeszcze swojej premiery.
Warto jeszcze wspomnieć o bardzo ważnej kwestii, o której zapomina część internautów przytaczając artykuł o dozwolonym użytku osobistym (prywatnym). Z dozwolonego użytku osobistego zostały wyłączone programy komputerowe, a więc i gry komputerowe, które podlegają szczególnym przepisom dotyczącym programów komputerowych. Oznacza to, że nie możemy w jakikolwiek sposób pobierać gier i programów komputerowych objętych ochroną – a więc takich, które zazwyczaj znajdziemy na półkach sklepowych.
3 Jakie pliki można pobrać z internetu: filmy, muzykę, a co z grami ?
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych daje nam możliwość do legalnego pobierania filmów, oraz muzyki, które zostały za zgodą autora publicznie udostępnione w jakiejkolwiek formie – na przykład odbyła się premiera filmu w kinie. Nie możemy tego samego zrobić z programami, oraz grami komputerowymi – te zostały wyłączone z dozwolonego użytku.
Pobierając pliki z internetu, należy jednak pamiętać o tym, aby ich jednocześnie nie rozpowszechniać – a więc nie korzystajmy z sieci torrent i P2P, gdzie bardzo często pobierając pliki jednocześnie (w trakcie pobierania) udostępniamy je innym użytkownikom. Rozpowszechnianie utworów objętych prawem autorskim jest nielegalne:
Art. 116.
1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności albo grzywny.
2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do roku, ograniczenia wolności albo grzywny.
Innymi słowy możemy legalnie pobierać filmy i muzykę z internetu, która została udostępniona tam nawet z „pogwałceniem” przepisów prawa. To nie w naszej kwestii należy sprawdzenie, czy dany plik został udostępniony w sieci za zgodą autora – liczy się tylko to, aby utwór miał oficjalną premierę, oraz abyśmy podczas pobierania jednocześnie nie rozpowszechniali plików.
- Filmy, muzyka – możemy pobierać legalnie już rozpowszechnione utwory (po premierze)
- Gry, programy komputerowe – nie można ich pobierać
Pamiętajmy o tym, aby pobierając pliki z internetu jednocześnie ich nie rozpowszechniać!
Ja tam pobieram z serwisów premium, a dzięki stronce, która niedawno odkryłem jest to zdecydowanie łatwiejsze – wszystko w jednym miejscu. http://www.nolimit24.pl – może ktoś też skorzysta. Ja jestem zadowolony
You couldn’t pay me to ignore these posts!
bob dit :DeZossseur tu n’Y connais rien… non pas vrai je blague je respecte ton point de vue. Personnellement je pense que se jeux de one piece va être très bon simplement par le fait que c’est one piece et que je trouve que c’est, et de loin, meilleur que naruto ou bleach.
How typical of the white colonial government of NZ to allow their white colonial mates in.Just as I have no problem with Muslim or Christians, I respect Jewish people… it's the extremists that are the problem.Anyone brave enough to assault that colonial outpost is a hero in my eyes.
Asalamu alaikum Layla,sorry for the late reply, about the sabayad, I always end up square that is how i like it, but if you want it round you canroll the dough in to a round shape then roll it out and it should be round shape. I am not so sure why the edges are crispymaybe your griddle is too hot ?Let me know how you get on. sis
Ads? Oh,no! Some on YouTube believe all of this Server power should be free, and provided as a public service to host millions of videos. These same whiners most likely never worked a day in their life. Nothing good in life is free. Thanks YouTube for your service. -BBQ Pit Boys