/ Ciekawostki / Możesz legalnie pobierać filmy i muzykę z sieci. Pobieranie plików zgodne z prawem.

Możesz legalnie pobierać filmy i muzykę z sieci. Pobieranie plików zgodne z prawem.

Administrator , 10 listopada 2014 - 11:23 w Ciekawostki

Jedni mówią, że można pobierać z internetu filmy i muzykę, inni że nie można ich pobierać, a jeszcze inni, że pobierając pliki z internetu musisz je usunąć w ciągu 24 godzin – jak jest naprawdę? A co z grami komputerowymi, czy można na własny użytek pobierać gry i programy? O przepisach prawa, które opisują kwestie dozwolonego użytku osobistego, oraz prawie autorskim, które opisuje jakie pliki można, a jakich nie można pobierać z internetu.

pobieranie plikow z internetu legalne

1 Legalne pobieranie plików z internetu

W internecie znajdziemy wiele opinii na temat tego co można legalnie pobierać z sieci – najważniejsze są takie, które zostały poparte odpowiednimi przepisami prawa. Poniżej postaramy się dokładnie wyjaśnić co, oraz w jaki sposób można legalnie ściągać z internetu.

Ustawa z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dostępna tutaj) reguluje kwestie związane z pobieraniem plików z sieci. Na początku musisz jednak wiedzieć, że niemal wszystkie utwory podlegają ochronie prawnej – są to zarówno pliki muzyczne, filmy, ale również gry i programy komputerowe – co więcej twórca nie musi się szczególnie starać, aby jego utwory zostały objęte ochroną:

2. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
1) wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie,
publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe),
2) plastyczne,
3) fotograficzne,
4) lutnicze,
5) wzornictwa przemysłowego,
6) architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne,
7) muzyczne i słowno-muzyczne,
8) sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
9) audiowizualne (w tym wizualne i audialne).

Przedmiotem prawa autorskiego nie są natomiast proste informacje prasowe, urzędowe dokumenty, lub opisy patentowe.

2 Dozwolony użytek prywatny

Wiele osób pobierając pliki z internetu wspomina o tzw. dozwolonym użytku prywatnym – co to właściwie jest? W ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych znajdziemy zapis:

Art. 23.
1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego.
2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.

 

Innymi słowy możemy legalnie korzystać na własny użytek z utworów, które zostały publicznie udostępnione w internecie – dodatkowo możemy dany utwór rozpowszechniać wśród najbliższego kręgu osób np. brata, siostry, kuzynki, cioci.

Nie można jednak opierać się wyłącznie na tym jednym zapisie – gdyby tak było moglibyśmy pobierać z internetu wszystkie pliki bez narażania się na jakiekolwiek konsekwencje prawne. Po pierwsze należy zinterpretować, co oznacza „rozpowszechnienie utworu – a to również zostało uwzględnione w ustawie:

Art. 6.
W rozumieniu ustawy:
1) utworem opublikowanym jest utwór, który za zezwoleniem twórcy został zwielokrotniony i którego egzemplarze zostały udostępnione publicznie,
2) opublikowaniem równoczesnym utworu jest opublikowanie utworu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą w okresie trzydziestu dni od jego pierwszej publikacji,
3) utworem rozpowszechnionym jest utwór, który za zezwoleniem twórcy został udostępniony publicznie.

 

Z powyższego zapisu wynika, że nie możemy pobierać z internetu plików, które nie zostały za zezwoleniem twórcy udostępnione publicznie – a więc na przykład takich, które nie miały jeszcze swojej premiery.

Warto jeszcze wspomnieć o bardzo ważnej kwestii, o której zapomina część internautów przytaczając artykuł o dozwolonym użytku osobistym (prywatnym). Z dozwolonego użytku osobistego zostały wyłączone programy komputerowe, a więc i gry komputerowe, które podlegają szczególnym przepisom dotyczącym programów komputerowych. Oznacza to, że nie możemy w jakikolwiek sposób pobierać gier i programów komputerowych objętych ochroną – a więc takich, które zazwyczaj znajdziemy na półkach sklepowych.

3 Jakie pliki można pobrać z internetu: filmy, muzykę, a co z grami ?

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych daje nam możliwość do legalnego pobierania filmów, oraz muzyki, które zostały za zgodą autora publicznie udostępnione w jakiejkolwiek formie – na przykład odbyła się premiera filmu w kinie. Nie możemy tego samego zrobić z programami, oraz grami komputerowymi – te zostały wyłączone z dozwolonego użytku.

Pobierając pliki z internetu, należy jednak pamiętać o tym, aby ich jednocześnie nie rozpowszechniać – a więc nie korzystajmy z sieci torrent i P2P, gdzie bardzo często pobierając pliki jednocześnie (w trakcie pobierania) udostępniamy je innym użytkownikom. Rozpowszechnianie utworów objętych prawem autorskim jest nielegalne:

Art. 116.
1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności albo grzywny.
2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do roku, ograniczenia wolności albo grzywny.

 

Innymi słowy możemy legalnie pobierać filmy i muzykę z internetu, która została udostępniona tam nawet z „pogwałceniem” przepisów prawa. To nie w naszej kwestii należy sprawdzenie, czy dany plik został udostępniony w sieci za zgodą autora – liczy się tylko to, aby utwór miał oficjalną premierę, oraz abyśmy podczas pobierania jednocześnie nie rozpowszechniali plików.

Podsumowując:

 • Filmy, muzyka – możemy pobierać legalnie już rozpowszechnione utwory (po premierze)
 • Gry, programy komputerowe – nie można ich pobierać

Pamiętajmy o tym, aby pobierając pliki z internetu jednocześnie ich nie rozpowszechniać!

2 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 Komentarze
 • 14 kwietnia 2016

  Ja tam pobieram z serwisów premium, a dzięki stronce, która niedawno odkryłem jest to zdecydowanie łatwiejsze – wszystko w jednym miejscu. http://www.nolimit24.pl – może ktoś też skorzysta. Ja jestem zadowolony

  Radekk
  Odpowiedz
 • 10 stycznia 2017

  Good to see a taenlt at work. I can’t match that.

  Odpowiedz