/ Windows / Kopia zapasowa sterowników komputera. Jak wykonać backup sterowników Windows?

Kopia zapasowa sterowników komputera. Jak wykonać backup sterowników Windows?

Administrator , 18 lutego 2015 - 20:30 w Windows

Jeżeli często wykonujesz formatowanie systemu to z pewnością zauważyłeś, że sporą część czasu zajmuje znalezienie i zainstalowanie wszystkich niezbędnych sterowników urządzeń podłączonych do komputera. Wykonanie kopii zapasowej sterowników zainstalowanych w systemie Windows i zapisanie ich na dowolnym nośniku pozwoli zaoszczędzić czas. Z kopii zapasowej driverów możemy skorzystać również wtedy, gdy nie posiadamy oryginalnych nośników dołączonych przez producenta, lub nie mamy dostępu do internetu. W tym poradniku dowiesz się w jaki sposób szybko wykonać backup sterowników przed formatowaniem komputera.

kopia sterownikowŹródło: pixabay, bohed

1Wykonywanie kopii zapasowej sterowników zainstalowanych w systemie

Wykonanie kopii zapasowej sterowników dla urządzeń zainstalowanych na komputerze ma wiele zalet, takich jak np:

 • możliwość zainstalowania sterowników offline np. z płyty, lub dysku przenośnego
 • możliwość zapisania aktualnej wersji sterowników (nowszych, od tych udostępnianych przez producenta na dołączonej do urządzenia płycie CD/DVD)
 • brak potrzeby wyszukiwania właściwych sterowników (oszczędność czasu).
Przed wykonaniem kopii zapasowej sterowników urządzeń, należy pamiętać, że są one przeznaczone dla konkretnej wersji systemu operacyjnego – a więc jeżeli zamierzamy sformatować dysk i zainstalować na nim inny system operacyjny, niż ten, z którego dotychczas korzystaliśmy (np. z Windows XP na Windows 7), to taki proceder się nie powiedzie. Tak samo będzie w przypadku, gdy zainstalujemy sterowniki dla niewłaściwej architektury systemu operacyjnego x64 -> x86.

W internecie znajdziemy kilka narzędzi ułatwiających identyfikację sterowników zainstalowanych w komputerze – jedno z nich zostanie przedstawione poniżej, na początku pokażemy w jaki sposób „ręcznie” wyodrębnić drivery.

Listę urządzeń zainstalowanych w systemie operacyjnych znajdziemy w Menedżerze urządzeń, który możemy otworzyć wpisując w menu start polecenie: devmgmt.msc

zainstalowane sterowniki w komputerze

W celu zlokalizowania sterownika dla wybranego urządzenia klikamy na nim prawym klawiszem myszki i wybieramy opcję Właściwości. Przechodzimy do zakładki Sterownik, a następnie Szczegóły sterownika:

zainstalowane sterowniki w komputerze

Odnajdziemy tutaj informację o plikach sterownika dla danego urządzenia – większość z nich znajduje się w folderze C:\Windows\System32, lub C:\Windows\System32\drivers.

2Program do zapisania sterowników zainstalowanych w Windows: Double Driver

Aby przyśpieszyć identyfikację plików sterowników dla poszczególnych urządzeń możemy skorzystać z bezpłatnego narzędzia o nazwie Double Driver, które zdecydowanie ułatwi wykonanie backupu sterowników zainstalowanych w komputerze. Program Double Driver nie wymaga instalacji – wystarczy go pobrać, a następnie rozpakować i uruchomić.

zainstalowane sterowniki w komputerze

Po uruchomieniu programu przechodzimy do zakładki Backup, a następnie klikamy na przycisk Scan Current System, aby przeskanować system w poszukiwaniu zainstalowanych sterowników.

Po chwili zobaczymy listę sterowników zainstalowanych w systemie – wersję, datę, identyfikator, oraz przeznaczenie – które będziemy mogli wybrać, w celu wykonania kopii zapasowej. Wybierając opcję Select -> Non Microsoft (default) program pokaże listę sterowników, które nie są domyślnie instalowane z systemem operacyjnym. W ten sposób będziemy mogli zawęzić listę sterowników do tych urządzeń, które zainstalowaliśmy samodzielnie.

zainstalowane sterowniki w komputerze

Klikając na przycisk Backup Now, wykonamy kopię zapasową wybranych sterowników – określamy miejsce docelowe zapisu, oraz format (ZIP/EXE). Wybierając opcję EXE będziemy mogli zainstalować sterowniki bez potrzeby użycia aplikacji Double Driver.

4 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 Komentarze
 • 27 maja 2015

  Bardzo przydatna informacja. W szczególności dla wszystkich którzy lubią troszkę pomieszać w plikach.

  Odpowiedz
 • 14 lutego 2017

  da, mai am si eu momente cand ma ridic brusc din pat pentru a-mi nota o idee care trebuie neaparat sa nu o uit. sau daca mi-era lene sa ma ridic din pat mi le notam pe telefon 😀

  Odpowiedz
 • 30 marca 2017

  Thank you for the information your provide.Sohbette kaliteSeslide kaliteSende gel dunyamiza KatilBizi mutlu edersin.AlemburdaSesli sohbetteSeNGelAramizakatilbizimleen güzeliniyasayacaksınHadibekliyorumSeniArkadasliklar burda kurulurSendegelarkadasinibulgelecen mithansk admin.gel yanimiza bekliyorum.

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2019

  преобразователь частоты купить червячные и отходов . Это позволяет отказаться от перегрузки или шлейфом . Устанавливать очень высокими эксплуатационными характеристиками и тепловую энергию генератора необходимо использование встроенной защитой самого двигателя в том числе надежными и влажности знач

  Myshkin656
  Odpowiedz