/ Windows / Jak zablokować możliwość zapisu na pulpicie. Blokada pulpitu Windows.

Jak zablokować możliwość zapisu na pulpicie. Blokada pulpitu Windows.

Administrator , 7 listopada 2014 - 12:43 w Windows

Jeżeli współdzielimy komputer z kilkoma osobami, lub udostępniamy go w miejscach publicznych i nie chcemy, aby pulpit stał się miejscem masowego przechowywania plików, możemy zabezpieczyć go przed zapisem. Dowiesz się jak zablokować możliwość zapisu na pulpicie, czyli co zrobić, aby nie można było usuwać istniejących ikon pulpitu, oraz tworzyć nowych.

blokada pulpitu przed zapisemŹródło: flickr, okubax

 1 Blokowanie pulpitu przed zapisem

Pierwsze pytanie, które nasuwa się po przeczytaniu nagłówka, to dlaczego blokować możliwość zapisu na pulpicie? W końcu pulpit jest od tego, aby umieszczać na nim ikony. Odpowiedź jest bardzo prosta – chcemy zapobiegać sytuacji, w której pulpit staje się ogólnym miejscem do przechowywania plików. Innymi słowy na pulpicie komputera często lądują zdjęcia, pliki, instalatory programów i wszystkie inne dokumenty pobrane z internetu, które powinny być trzymane w katalogach na dysku komputera. Warto pamiętać, że umieszczenie zbyt dużej liczby ikon na pulpicie spowoduje wolniejszy start komputera – będzie on potrzebował więcej czasu do tego, aby rozpoznać i załadować cały zbiór plików.

Istnieje stosunkowo prosty sposób na to, aby założyć blokadę zapisu na pulpit – wystarczy zmienić uprawnienia użytkownika dla katalogu Desktop. W ten sposób możemy ograniczyć możliwość modyfikacji pulpitu dla wybranej grupy użytkowników, a tym samym nie ograniczać np. możliwości administratora systemu.

W tym celu otwieramy okno Mój Komputer -> Dysk C: -> Użytkownicy i wybieramy konto użytkownika, dla którego chcemy wprowadzić ograniczenia (zablokować możliwość zapisu plików na pulpicie).

Znajdujemy tutaj folder o nazwie Desktop i klikamy na niego prawym klawiszem myszki wybierając polecenie Właściwości.

jak zablokowac pulpit przed zapisem

Przechodzimy do zakładki Zabezpieczenia i modyfikujemy uprawnienia dla użytkownika, który będzie miał założoną blokadę na pulpit – klikamy Edytuj. W wyświetlonym oknie zaznaczamy pozycję Zapis w kolumnie Odmów – w ten sposób użytkownik nie będzie mógł zapisywać plików na pulpicie, oraz tworzyć na nim folderów itp.

blokada pulpitu

Próba utworzenia pliku w obszarze pulpitu zakończy się wyświetleniem komunikatu o odmowie dostępu do folderu docelowego.

W ramach ograniczeń możemy również również określić pozostałe funkcje, z których nie będzie mógł korzystać użytkownik np. nie będzie mógł uruchamiać aplikacji bezpośrednio z pulpitu, lub modyfikować istniejących plików. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję w kolumnie Odmów, dla uprawnień konkretnego użytkownika.

0 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *