/ Ciekawostki / Gdzie założyć bloga? Przegląd serwisów do blogowania.

Gdzie założyć bloga? Przegląd serwisów do blogowania.

Administrator , 29 października 2014 - 17:57 w Ciekawostki, Internet, Polecamy

Publikowanie własnych treści w internecie to nie tylko sposób na poznanie opinii innych osób, ale również znakomite narzędzie do promocji własnej osoby. Wśród listy blogerów znajdziemy takie nazwiska jak Kasia Tusk, Michał Wiśniewski, Janusz Korwin-Mikke, Justyna Kowalczyk, a więc masę ludzi ze świata polityki, kultury, sportu i show-biznesu. Zanim zabierzesz się za blogowanie przeczytaj gdzie to robić najlepiej, czyli przegląd serwisów do blogowania. Odpowiadamy na pytanie, gdzie warto założyć bloga.

4 Onet blog – blogowanie na Onecie

Blog.pl, to kolejna platforma umożliwiająca internautom założenie bloga i publikowanie treści w sieci. Podczas zakładania bloga będziemy mogli wybrać jeden z trzech typów – klasyczny, mini-blog, lub fotoblog, w zależności od naszych potrzeb. Blogowa platforma Onetu również jest oparta o darmowy system CMS WordPress, a więc posiada podobne możliwości do usługi WordPress.com, która została opisana wcześniej.

zakladanie bloga

Blog.pl daje użytkownikowi nieco większe możliwości w zakresie personalizacji wyglądu bloga – mamy do dyspozycji kilkanaście gotowych szablonów. Wśród zainstalowanych pluginów znajdziemy takie, które poprawiają między innymi pozycjonowanie bloga (SEO).

Zakładając blog, będziemy mieli również możliwość wyboru jednej z kilku domen, takich jak na przykład: blog.pl, blog.onet.pl, blogujacy.pl, blogujaca.pl, lub piszecomysle.pl

Ze względów bezpieczeństwa podobnie jak w usłudze WordPress.com nie mamy możliwości instalowania własnych pluginów, oraz szablonów znalezionych w sieci.

Zalety
 • polski interfejs
 • prosta obsługa
 • możliwość wykorzystania konta z serwisu Onet, lub Facebook
 • duże wsparcie i popularność CMS’a
 • możliwość eksportu treści na własny serwer

 

——————————————————–

 • w przypadku zainstalowania CMS’a na własnym serwerze otrzymujemy możliwość nieograniczonej rozbudowy i zmiany wyglądu (masa darmowych szablonów i pluginów)

Wady
 • reklamy (brak możliwości wyłączenia)
 • niewielkie możliwości rozbudowy (brak możliwości instalowania wtyczek)
 • ograniczone możliwości zmiany wyglądu

——————————————————–

 • samodzielna instalacja na serwerze wymaga znajomości PHP i MySQL
 • brak innych wad, w przypadku korzystania z WP na własnym serwerze

5 Pozostałe serwisy do blogowania

Wśród dostępnych serwisów umożliwiających blogowanie za darmo znajdziemy również: bloog.pl, mylog.pl, lub ownlog.com. O ile pierwszy z serwisów jest własnością Wirtualnej Polski, a jego interfejs przypomina ten zastosowany w popularnym systemie CMS jakim jest WordPress, to również jego możliwości są znacznie ograniczone. Pozostałe dwa serwisy naszym zdaniem nie są godne uwagi, ze względu na niewielkie możliwości rozbudowy, brak funkcji eksportu w razie chęci przeniesienia bloga na własny serwer, oraz niezbyt atrakcyjna szata graficzna.

0 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *