/ Windows / Gasnący ekran podczas oglądania filmów. Co zrobić, gdy laptop gaśnie podczas filmu?

Gasnący ekran podczas oglądania filmów. Co zrobić, gdy laptop gaśnie podczas filmu?

Administrator , 30 października 2014 - 15:30 w Windows

Nikt nie lubi, gdy przeszkadza mu się podczas oglądania ulubionego filmu, lub serialu. Oglądając film na laptopie może się okazać, że samoczynnie po kilku minutach zgaśnie ekran, pomimo wyłączonego wygaszacza ekranu. Przeczytaj jak rozwiązać problem gasnącego ekranu podczas oglądania filmów i poprawnie skonfigurować ustawienia opcji zasilania.

gasnacy ekran laptopuŹródło: flickr, John Karakatsanis

1 Dlaczego ekran gaśnie podczas oglądania filmów?

Laptop jest urządzeniem, dla którego jednym z głównych źródeł zasilania jest bateria. Ogniwa baterii posiadają ograniczoną pojemność, dlatego w laptopach istnieje szereg funkcji, które pozwalają odpowiednio gospodarować zużyciem energii. W sytuacji, gdy użytkownik nie podejmuje na komputerze żadnych czynności włączają się mechanizmy pozwalające zaoszczędzić energią – na przykład wyłączony zostaje dysk twardy, karta sieciowa, a nawet gaśnie ekran. W momencie, gdy użytkownik podejmie jakąkolwiek akcję wszystko wraca do normy i nadal można korzystać z laptopa.

Podczas oglądania filmów zazwyczaj nie wykonujemy jakichkolwiek czynności na komputerze poza oglądaniem, dlatego system może ten stan błędnie zakwalifikować do sytuacji, w których należy włączyć funkcje oszczędzania energii. Aby uporać się z problemem gasnącego ekranu laptopa podczas oglądania filmów, należy odpowiednio skonfigurować opcje zasilania.

2 Gasnący ekran: konfiguracja planu zasilania

Aby skonfigurować plan zasilania, należy przejść do lokalizacji: Panel sterowania\Sprzęt i dźwięk\Opcje zasilania

plan zasilania

Konfiguracji dokonujemy dla każdego dostępnego w systemie planu zasilania – klikamy pozycję zmień ustawienia planu:

gasnacy ekran laptopa

W wyświetlonych ustawieniach wybranego planu zasilania należy wybrać opcję „Nigdy” dla opcji wyłącz ekran, oraz przełącz komputer w tryb uśpienia. Dodatkowo przechodzimy do odnośnika Zmień zaawansowane ustawienia zasilania:

gasnie-ekran-podczas-ogladania-filmow

Należy znaleźć pozycję  „Ustawienia multimedialne” i wybrać opcję „Zapobiegaj przechodzeniu komputera w stan uśpienia po okresie nieaktywności”, zarówno dla sytuacji, w której laptop jest podłączony do sieci, oraz zasilania bateryjnego.

Uwaga! Opisane kroki należy powtórzyć dla wszystkich planów zasilania dostępnych na komputerze.

Po skonfigurowaniu planów zasilania nie powinniśmy mieć problemów z wyłączaniem ekranu podczas oglądania filmów. Jeżeli problem nadal będzie się powtarzał, warto spróbować skorzystać z innego odtwarzacza multimediów, na przykład Windows Media Player, który bardzo dobrze radzi sobie z podtrzymywaniem pracy laptopa podczas oglądania wideo w trybie pełnoekranowym.

1 KOMENTUJ

Napisz Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 Komentarze
  • 6 listopada 2016

    Szewskiej pasji dostaję gdy system operacyjny Windows postanawia się uśpić podczas aktywnej usługi oraz wyszukiwania aktualizacji to tegoż samego systemu 🙂

    Odpowiedz